+ Konu Cevaplama Paneli
1 Sayfadasın, Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: star wars destanı

 1. #1
  Benjamin Kirby Tennyson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mekanım
  Cennet Olsun
  Mesajlar
  3.391
  Üye Puanı
  3665

  Standart star wars destanı

  Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike
  Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  Yönetmen George Lucas
  Yapımcı Rick McCallum
  Senarist George Lucas
  Oyuncular Liam Neeson
  Ewan McGregor
  Natalie Portman
  Jake Lloyd
  Ian McDiarmid
  Samuel L. Jackson
  Pernilla August
  Müzik John Williams
  Görüntü yönetmeni David Tattersall
  Kurgu Ben Burtt
  Paul Martin Smith
  Stüdyo Lucasfilm
  Cinsi Sinema filmi
  Türü Aksiyon, bilim kurgu, fantazi, macera
  Renk Renkli (DeLuxe)
  Yapım yılı 1999, ABD
  Çıkış tarih(ler)i ABD: 19 Mayıs 1999
  Türkiye: 1 Ekim 1999
  Süre 133 dakika
  Dil İngilizce
  Bütçe 115 milyon $
  Devam filmi Klonların Saldırısı
  Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait 1999 yılı yapımı bir bilim kurgu filmidir. George Lucas tarafından yazılmış ve yönetilmiştir.

  Yapım sırasına göre serinin dördüncü filmi, hikâyenin kronolojik sıralamasına göre ilk filmidir. Film 19 Mayıs 1999 tarihinde vizyona çıkmıştır.

  Konu başlıkları
  1 Konusu
  2 Filmin Yapım Aşaması
  3 Eleştiriler
  4 Kaynaklar


  Barışçıl ve silahsız bir gezegen olan Naboo ayrılıkçı Ticaret federasyonu tarafından Cumhuriyet tarafından alınan vergileri protesto bahanesi ile kuşatılmıştır. Cumhuriyetin yüce başkanı Valarum taradından barış elçisi olarak ikiJedi konu ile ilgilenmeleri için görevlendirilirler. Qui-gon Jinn ve onun Padawanı Obi-wan Kenobi Ticaret Federasyonunun başkanı Nute Gunray ve yardımcısı Rune Haako'yu beklerken bir Sith lordu olan Darth Sidious tarafından aldıkları emirle Jediları öldürülmek istenir. Sonrasında Jedi'lar tarafından niyetleri anlaşılan Ticaret federasyonu, Naboo'nun galaksi ile iletişimini keserek işgale başlar. Ateş hattını terk eden iki Jedi kaçmayı sürdürür. Burada işgalden kaçarken Jar Jar Binks adında bir Gunganlı ile karşılaşırlar. Jar Jar Binks'e işgal konusunu anlattıklarında Jar Jar onları sular altındaki kovulduğu ülkesi Otoh Gungaya götürmeyi kabul eder. Fakat Jar Jar sakarlıkları yüzünden şehirden kovulmuştur. Şehre girdiklerinde hemen yakalanarak ülkenin başkanı Boss Nas önüne çıkarılırlar. Qui-gon burda Boss'a Naboo'da olanları anlatır fakat istediği yardımı alamaz. Jedi'ların zayıf zihinlere dilediklerini söyletme ve yaptırma yeteneğini kullanır ve şehirden çıkmak için bir taşıt verilmesini sağlar. Gunganların geleneklerine göre hayat borcu olduğu için Jar Jar da, onları Naboo'nun başkenti Theed'e giderken üzere rehber olmasını için Qui-gon'un yanına verilir.

  Qui-gon Jinn ve Padawanı Obi-wan Kenobi Naboo kraliçesi Amidala'yı korumak için Naboo gezegeninin yüzyine çıkarlar. Kraliçe Amidala'ya ulaştıklarında federasyon tarafından ele geçirilmiştir. Qui-gon ve Obi-wan kraliçeyi ve yanındakileri kurtararak bir gemi ile Naboo'yu terk eder. Coruscant'a gitmek için gezegenden ayrılacakları sırada aldıkları hasar yüzünden zor durumda kalırlar ama bir astro droid olan R2-D2 tarafından hasarına rağman geminin enerjisi yeniden aktif hale getirilir. Yine de uzun süre havada kalmaları imkânsızdır. Yakındaki Federasyon'un kontrolünün fazla hissedilmediği izbe gezegen Tatooine'e inerler.

  Tatooine gezegeninde Qui-gon yanına R2-D2, Jar Jar Jar Binks ve kraliçenin isteği doğrultusunda nedimelerinden Padme'yi alarak geminin onarılması için gerekli parçalarını bulmak için şehirdeki bir hurdacı dükkânına giderler. Hurdacı Watto geçerli paraları olmamasından dolayı istedikleri parçaları onlara vermez. Bu arada Padme Watto'nun kölesi olan küçük bir çocukla, Anakin Skywalker, ile tanışır. Qui-gon Jinn, Obi-wan Kenobi'la takas için değerli birşeyleri olup olmadığı konusunda haberleşir. Sonuç olumsuzdur. Çünkü gezegeni ani biçimde terk etmişlerdir. Başka bir yol denemek zorundadırlar. Şimdilik gemiye dönme kararı verirler. Jar Jar Binks başını belaya sokar ama eve dönmekte olan Anakin olay büyümeden ortamı yatıştırır. Qui-gon Jinn O'na tesekkür eder. Anakin Qui-gon Jinn'in Işın Kılıcını fark eder. Bu sırada baş gösteren Kum fırtınası üzerine Anakin yeni dostlarını evine davet eder. Konuklar kendilerini Anakin'in annasi Shmi Skywalker'a tanıtırlar. Anakin Padme'ye hurdalardan yaptığı protokol droidi olan c3-p0'yu gösterir. Yemekte Anakin özgür olduğunu gördüğü rüyasından söz eder. Qui-gon Jinn ona göre kurtarıcı olmak üzere gelmiştir. Bunun üzerine Jedi Master çocuğa gerçeği anlatır ve gemi konusundaki problemden de söz eder. Anakin birkaç gün sonra yapılacak Pod yarışında gerekli parayı kazanabileceklerini söyler. Gezegende bunu yapabilen tek insandır. Qui-gon yarışlara katılabilmenin Jedi reflekslerine sahip olmayı gerektiğini söylediği genç Skywalker daki Güc'ün etkisini farketmiştir. Qui-gon, Watto ile Anakin'in pod yarışlarında yarışmasını eğer kazanırsa gerekli parçaları almak için bir anlaşma yapar. Bu antlaşmanın gizli bir maddesi de Anakinin özgürlüğüdür. Qui-gon Anakin'in kan örneğinden yaptığı testte kanında daha önce görülmemiş miktarda midi-kloryan olduğunu farkeder ve onun Jedi efsanelerindeki seçilmiş kişi olabileceğini hisseder.

  Anakin, zorlu pod yarışı sonunda birinci olur ve özgürlüğünü kazanır. Qui-gon ile birlikte Corusacant'a gelecek ve orada Jedi olabilmek için eğitilecektir. Fakat bu çok sevdiği annesinden ayrılmasını gerektirecektir. Küçük çocuk için kolay bir seçim olmaz ama annesi O'nu cesaretlendirir. Son kez sarılarak oğluna veda eder.

  Darth Sidious'un çırağı Darth Maul gemiye binecekleri sırada Qui-gon'un önüne çıkar ve onunla bir ışın kılıcı duellosu yaparlar. Bu sırada Obi-wan gemiyle hocasını da alarak uzaklaşır. Coruscant'ta onları Naboo Senatörü Palpatine ve yüce Başkan Valarum karşılar. Kraliçe Amidala, Palpatine'den Valarum'un Naboo'yu kurtarmak için güç kullanamayacak kadar aciz olduğunu öğrenir. Palpatin tarafından O'nun başkanlığının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine inandırılır. Senatodaki oturumda söz alan Kraliçe Amidala Gerçektende zor durumda olan Naboo için karar veremeyen Valarum'un başkanlığının fesh edilmesi ve yerine yeni bir Şansölye seçilmesini oylamaya sunar.

  Bunlar olurken Jedi'lar Jedi tapınağında Anakin'i test etmektedirler. Anakin'in güç üzerindeki becerisi tartışılmazdır. Fakat Usta Yoda Anakin'in içindeki anne özlemini (bağlanmanın, kıskançlığı kıskançlığın öfkeyi öfke ise karanlık yola götürdüğü için) tehlikeli bulmaktadır. Qui-gon Anakin'in jedi olarak eğitilmesi konusunda ısrarcıdır. Yinede konsey isteğini reddeder. Bu sırada Jar Jar ile konuşurken Gunganların ordusu olduğunu öğrenen Kraliçe Amidala Senatonun bu konuda bir şey yapamayacağını anlayıp ülkesini korumaya karar verir. Jedi konseyi Kraliçe Amidala'yı korumak için Qui-gon ve Obi-wan'ı görevlendirirler.

  Naboo'ya vardıklarında Jar Jar, Gun Ganlar'la konuşmaya gönderilir fakat Gun Ganlar şehirde değildirler. Bunun üzerine Jar Jar Kraliçeyi ve Jedi'ları Gunganların özel gizlenme yerlerine götürür. Burada Kraliçe Boss'u ikna etmeye çalışırken arkasında duran nedime Padme O'nun sözünü keser ve aslında kraliçenin kendisi, konuşanınsa sadık dublörü olduğunu açıklar ve içinde bulundukları zor durumda kendilerine yardım etmelerini ister. Yaptığı konuşma sonunda Gunganlar Naboo için savaşmaya ikna olmuştur. Savaşın başladığı sırada İki Jedi ve Amidala beraberindekilerle saraya doğru ilerlemeye başlar. Fakat burada karşılarına Darth Maul tekrar çıkar. Qui-gon ve Obi-wan Darth Maul'la duello etmek üzere geride kalırlar. Bu sırada gemide bıraktıkları Anakin gizlenmek için girdiği gemiyi çalıştırır ve yanında r2-d2 olduğu halde otomatik pilotta Droid kontrol gemisine doğru gitmeye başlar. Qui-gon Darth Maul'un çift taraflı ışın kılıcından aldığı darbe sonucu ölür. Düelloya Obi-wan devam eder ve çetin bir savaş sonunda Darth Maul'u öldürmeyi başarır.

  Aynı sıralar Anakin, Yıldız Savaşçısı ile droid kontrol gemisinin içerisine girmiş ve yaptığı atışlar sonucunda Droid kontrol gemisini yok etmiştir. Droid kontrol gemisi patlayınca Naboo'da savaş halinde ve Gunganları kıstırmış durumda olan Droid ordusu devra dışı kalır. Böylece yenilgi halindeki Gunganlar savaşı kazanır. Naboo kurtulmuş olur. Ticaret federasyonunun başkanı ve yardımcısı tutuklanır. Bu sırada yapılan seçimle Palpatine Başkan olmuş ve Cumhuriyete için barış ve demokrasiyi koruyacağına söz vermiştir. Jedi konsetinin onayı ile Anakinin eğitimini Obi-wan Kenobi üstlenir ve onu padawanı olarak alır.

  Filmin Yapım AşamasıBüyük efsanenin tam 20 yıl sonra yeni bölümünün çekilmesine karar verildikten sonra 1994 yılının Nisan ayında artist seçimleri başladı. Ön çalışmalar sonrasında 1995 yılı başlarında Robin Gurland tarafından casting çalışmaları başladı. 1995 yazında ise beklenmedik bir gelişme oldu ve animasyon grubu 25 dakikalık bir Pod racer sahnesi hazırladı. Filmin temel taşlarını oluşturması düşünülen pod yarışlarının ilk fikirleri ve görüntüleri bu dönemde ortaya çıktı. 1996 yılında lokasyon ve rapor çalışmalarının ardından 1997 yılının başında ILM tarafından ilk yaratık tasarımları start aldı ve 1997 yazında İngiltere'de Leavesden stüdyolarında film çalışmaları için George Lucas üstelik birkaç ay öncesine kadar yeni bir Star Wars filmi çekmeyeceğini beyan etmesine rağmen motor dedi. Aynı yılın yaz aylarında İtalya'nın Caserta bölgesinde Naboo ve Tunus çöllerinde Tatooine çekimleri yapıldı.Tunus'ta yapılan çekimlerde her ne kadar ekip bir çöl fırtınasına tutulup çekim süreleri geciksede, yıl sonuna doğru tekrar İngiltere'ye dönülerek ikinci etap çekimler için hazırlıklar Rick Mc Allum tarafından başlatıldı , 1998 yılı başında ise ikinci etap start aldı. Her şey oldukça keyifli sürüyor internet üzerinden Star Wars hayranları film çekimlerini ve ilginç bilgileri her aşamada takip ediyor ancak yine de o Lucas'ın çileden çıkartıcı gizlilik ilkeleri nedeniyle de yeni filmin tüm ayrıntılarına ulaşamamanın üzüntüsünü yaşıyorlardı. Bu dönemlerde fanların en çok görmeyi istediği şey Tunus'taki sete gizlice girip film çekimlerinde tüm güvenliği aşmayı başararak çöldeki Darth Maul - Qui Gon ışın kılıcı savaşından bir kare çekmeyi başaran Star Wars hayranı bir gencin internette yayınladığı bu tek karelik resimdi. Filmin Artist kadrosu oldukça zengin son dönemlerim deyim yerindeyse prim yapmış isimlerimden oluşuyordu, Liam Neeson'ı bir Jedi Şovalyesi olarak hayal etmek bile olağanüstü birşeydi, Natalie Portman, Ewan Mc Gregor ve Jedi konseyi üyesi Mace Windu rolünde Samuel Jackson. 25 Eylül 1998'de Filmin adı resmen açıklandı. Episode I - The Phantom Menace yeni Star Wars Filminin adıydı.Ekim ayında ise John Williams bir kez daha orkestranın başına geçiyor ve yeni Star Wars filminin soundtrack'i için notalar arasında gizemli bir yolculuğa çıkıyordu. 10 Kasım da ilk poster konsepti tam bir hafta sonrada ilk fragman izleyicilerin beğenisine sunuluyordu.İnternete bağlı olan herkes bu fragmanı izleyip filmin gösterime gireceği günü daha bir sabırsızlıkla beklemeye başlamıştı. Bu arada filmin seslendirmeleri ve ses efektleride son halini alıyor ve dijital kayıtlar başlıyordu.Ekipteki herkes o kadar yaratıcı ve hayalgücü okadar kuvvetliydiki bakın ses dizaynırı Ben Burrt ışın kılıcı seslerini yaratırken nasıl bir yol izlemiş." Işın kılıçlarının sesi tıpkı daha önceki filmlerdeki gibi olacaktı Obi Wan ve Qui-Gon'un kılıçları önceki filmlerdeki ile hemen hemen aynı olarak üretildi, ancak Darth Maul'un kötülük dolu ruhunu yansıtması için ışın kılıcının sesinide biraz farklı tasarladık bu sesin nasıl olacağını düşünürken tamamen tesadüfen bozuk bir mikrofon kablosu ile yanmış bir TV tüpünden çıkan sesi dijitize ederek Darth Maul'un ışın kılıcının sesini elde ettik." Ekipte diğer departmanlarda boş durmuyor yeni film için yepyeni ırklar (Jar-Jar'ın ırkı Gungan'lar gibi) ve yepyeni uzay gemileri üreiyorlardı.Bu arada Mc Gregor ve Neeson'da sıkı şekilde dersler alarak usta bir eskrimci kadar kılıçla dövüşme sanatını öğreniyorlardı, kısaca ekipte kimse bir an bile boş durmuyordu. 1999 Mayıs ayına gelindiğinde filmin gösterime girmesine sadece 19 gün kala Industrial Light and Magic firması elindeki son Sebulba ve Jar Jar animasyonlarınıda filme kusursuzca ekleyerek filmi teslim ediyor, ve Amerika için o büyük gün geliyordu 19 Mayıs 1999'da film gösterime giriyor ve her zaman alışıldığı gibi hasılat rekorlarını kırarak bir kez daha halkın sevgilisi oluyordu. Her efsanenin bir başlangıcı vardı ve bu kez Efsanenin başlangıcı efsaneyi sürdürüyordu.Filmin vizyona çıktığı günlerde ise Episode II için ön çalışmalar başlıyordu.


  EleştirilerPhantom Menace / Gizli Tehlike, 16 yıldır beklenen bir yapım olmasına rağmen eleştirmenlerden hayli kötü notlar aldı. Eleştirilerin büyük bir kısmı, Natalie Portman'ın kötü oyunculuğu, ve her şeyden önemlisi Jar Jar Binks karakteri ile alakalıydı. Jar Jar Binks karakterinin salaklığı, sakarlığı ve saflığı serinin hayranları tarafından tamamen satış amaçlı olarak yorumlandı ve bir hayli tepki aldı. Bir başka eleştiri noktası ise George Lucas'ın yönetmenlik yetenekleri ile alakalı idi. Birçok hayran Lucas'ın beşinci Yıldız Savaşları filmindeki gibi yönetmenlik bayrağını iki ve üçüncü bölümlerde devretmesi gerektiğini savundu. (Peter Jackson'ın Bölüm 2'yi yönetmesi için imza toplandı). Filmdeki övülen iki nokta Liam Neeson ve Ewan McGregor'un oyunculuklarıydı

  Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı
  Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  Yönetmen George Lucas
  Yapımcı Rick McCallum
  Senarist Hikaye:
  George Lucas
  Uyarlama:
  George Lucas
  Jonathan Hales
  Oyuncular Hayden Christensen
  Ewan McGregor
  Natalie Portman
  Ian McDiarmid
  Samuel L. Jackson
  Christopher Lee
  Müzik John Williams
  Görüntü yönetmeni David Tattersall
  Kurgu Ben Burtt
  Stüdyo Lucasfilm
  Cinsi Sinema filmi
  Türü Aksiyon, bilim kurgu, fantazi, macera
  Renk Renkli
  Yapım yılı 2002, ABD
  Çıkış tarih(ler)i ABD: 16 Mayıs 2002
  Türkiye: 16 Mayıs 2002
  Süre 142 dakika
  Dil İngilizce
  Bütçe 120 milyon $
  Önceki film Gizli Tehlike
  Devam filmi Sith'in İntikamı
  Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait, 2002 yılı yapımı bir bilim kurgu filmidir. Yönetmenliğini George Lucas yapmış ve senaryoyu da Jonathan Hales ile beraber yazmıştır.

  Film serinin yapım sırasına göre beşinci, hikâyenin kronolojik sıralamasına göre ikinci filmidir. 16 Mayıs 2002 tarihinde vizyona çıkmıştır.

  Film, 2003 MTV Film Ödülleri'nde Yoda ve Christopher Lee arasındaki dövüş sahnesiyle "En İyi Dövüş Sahnesi" ödülünü kazanmıştır.

  Konu başlıkları 1 Konusu
  2 Filmin Yapım Aşaması
  3 Eleştiriler
  4 Kaynaklar


  Jedi UstasıQui-Gon Jinn'in ölümünden 10 yıl geçmiştir. Cumhuriyet senatosunda Şansölye Palpatine'in hakimiyeti altındadır. 10 yıl önce Naboo kraliçesi olan Padme Amidala, yeni kraliçenin öneri ve isteğiyle üzerine senatör olmuştur. Yapılacak önemli bir oylama için geldiği sırada kendisine karşı bir suikast girişimi gerçekleştirilir. Gemisi infilak eder ve dublörü Cordé ölür. Hayli sarsılmış görünen Padme, Palpatin ve Jedi konseyinden Usta Yoda , Usta Windu ve yine bir senatör olan Bail Organa ile bir araya gelir. Palpatin saldırının ardında yatan gizemi çözmek ve herşeyden önemlisi Amidala'nın güvenliğini sağlamak için kraliçenin de kendisini rahat hissedecegini düşündüğü Obi-wan Kenobi'yi koruma olarak önerir. Yoda O'nun Konsey'e buyurgan tavrından rahatsız gözükse de herhangi bir tepki göstermez. Usta Windu Obi-wan'ın bir görevden henüz döndüğünü, dolayısıyla bunun mümkün olabilecegini söyler.

  Qui-Gon'un çırağı şimdi jedi Ustası olan Obi-wan Kenobi Padawan öğrencisi Anakin ile beraber Amidala'nın yerleştiği konuta gelir. Aradan geçen on yıla rağmen fütursuzluk derecesinde cesur, Amidala'ya bağlı ve aşık olan Anakin Skywalker için Padme'nin tehlike içinde olması rahatsız edicidir ve çoğu zaman Usta'sına karşı gelecek ölçüde tavırlara girer. Sıradan bir koruma görevinin çok daha ötesinde olayı çözmeye niyetlidir. Obi-wan'ın sert ve itaate zorlayan tavırları -genç-ergen- Anakin'i rahatsız eder. Ama ustasına karşı gelmez.

  Obi-Wan ile Anakin'in geldiği gece Padme ikinci bir suikast girişimiyle daha karşı karşıya kalır. İkili kelle avcısını izler. Anakin'in ısrarlı takibi sonuç verir ve değişken türdeki kadını yaklarlar. Fakat gökyüzünden gelen bir ok kelle avcısını öldürür. Obi-wan okun nerede yapıldığını araştırır. Eski arkadaşı Dexter Jettster'den klon üreten Kamino gezegeni yapımı bir ok olduğunu öğrenir. Kamino gezegenini bulmak için Jedi arşivlerinde yaptığı araştırma sonuç vermez. Usta Yoda'ya içerisinde sonsuz bilgi bulunan Jedi arşiv kayıtlarında böyle bir geezegenin yer almadığını söylediğinde Yoda, olması gereken yere gitmesi gerektiği cevabını alır. Kamino arşiv kayıtlarından biri tarafından silinmiştir. Bunu yapabilecek kişinin sadece Jedi olabileceği gerçeği Yoda'yı rahatsız eder. Obi-wan okun sahibini bulmak için Kamino'ya giderken Jedi konseyinin verdiği görev üzerine Anakin de senatörle birlikte Naboo gezegenine gider.

  Obi-wan sularla kaplı Kamino gezegenini Yoda'nın söylediği üzere olası gerektiği yerde bulur. Kamino, Obi-wan'ı büyük bir ilgi ile karşılayıp eski bir jedi olan Usta Sifo Dyas tarafından siparişi verilen klon ordusunun hazır olan kısımlarını ve yapım aşamalarını gösterirler. Aslında ordu hakkında Jedi konseyinin bilgisi yoktur ve Sifo Dyas çok uzun zaman önce ölmüştür. Obi-wan tüm askerlerin klonlandığı verici kişiyi sorduğunda onu Jango Fett ile tanıştırırlar. Obi-wan, Jango Fett'in hareketlerinden ve yanına istediği özellikleri değiştirilmemiş saf bir klonunun oluşundan şüphelenip onu takip etmeye başlar. Fett gezegenden kaçmadan önce onun aradığı kelle avcısı olduğunu anlar ve Fett ile yaptıkları duello sırasında gemisine bir verici yerleştirmeyi başarırır. Fakat Fett kaçar. Obi-wan Kenobi de onu izlemek için Geonosis adlı gezegene gider.

  Naboo'da Anakin Padme'ye hislerini belli eder. Ancak bulundukları konum (Anakin Jedi konseyine bağlılık yemini etmiştir. Jediların aşık olması veya birine bağlanması yasaktır.) aralarındaki aşkı zaten imkânsız kılmaktadır. Her ne kadar aralarındaki inkar edlemez çekime rağmen Padme açıkça reddetse de gizliden gizliye Anakin'e benzer duygular beslemektedir.

  Aynı sıralar bir süreden beri Anakin annesi ile ilgili kabuslar görmeye devam etmekte ve O'nun acı içinde olduğunu hissetmektedir. Padme'ye gitmek zorunda olduğunu anlatır. Padme O'nunla gelecegini söyler. Beraber annesini bulmak için doğduğu gezegen Tatooine giden Anakin Skywalker annesinin artık bir köle olmadığını ve Clieg Lars adlı bir çiftçi ile evlendiğini öğrenir. Lars çiftliğine gittiğinde annesinin Tusken Yerlileri tarafından kaçırıldığını öğrenir. O'nu bulmak için gizlice Tusken'lerin kampına girer ve annesini ölmek üzere ve perişan bir halde bulur. Birkaç dakika konuşabilen Shimi oğlunun kollarında -onu son kez görebildiği için mutlu- ölür. İntikam ateşiyle içi nefret dolan Anakin Jedi düşüncesinin çok uzağında bir davranış gösterir ve annesini öldüren Tusken'ları katleder.

  Bu sırada Obi-wan Geonosis gezegeninde ayrılıkçıların bir droid ordusu kurmak için gerekli droidleri üretmek için bir fabrika kurduklarını keşfeder. Bu bilgiyi Coruscant'taki Jedi konseyine bilgi vermek için mesaj göndermeye çalışır. Fakat sistemindeki sorun yüzünden mesajı daha yakında olan Anakin'e ulaştırmayı başarır. Anakin mesajı Jedi konseyine ulaştırır ve Padme Amidala'yı koruma emrini alır. Fakat Padme, Obi-wan'a yardım etmek için Geonosis'e gitmeye Anakin'i ikna eder. Bu sırada Obi-wan, Sith olduğundan şüphe ettiği Kont Dooku adlı jedi düzeninden kendi isteği ile ayrılmış eski bir jedi tarafından tuzağa düşürülerek hapsedilir. Kont Dooku Cumhuriyetin ve senatonun karanlık bir sith lordu olan Darth Sidious'un etkisi altında olduğunu ve eğer ona katılırsa bu Sith'i yenebileceklerini söyler. Fakat Obi-wan bunu kabul etmez.

  Bu sırada Anakin ve Padme yanlarında C-3PO ve R2-D2 ile birlikte Geonosis'e gelirler. Padme ölmek üzereyken R2-D2 tarafından kurtarılır. Fakat burada tuzağa düşürülürler. Ölmeleri için hazırlanan bir arenada 3 adet yaratığın (Acklay, Nexu, Reek) önüne atılırlar. Obi-wan ve Padme yaratıklarla savaşırken Anakin Jedi güçlerini kullanarak Reeki sakinleştirir ve arkadaşlarını da kurtarır. Bu sırada Mace Windu yanında 200 kadar jedi ile arenaya yardıma gelir ve Droid ordularının içeri girmesi ile çok sayıda Jedi ölür. Bu sırada Kamino da orduları teftiş etmeye giden Usta Yoda, Klon orduları ile arenaya inerek kalan Jedi'lara yardım eder ve ayrılıkçıların Droid orduları ile Cumhuriyetin Klon orduları arasında Klon Savaşları başlamış olur.

  Bu sırada Kont Dooku kaçmaya başlar onları Obi-wan ve Anakin onu izler ve gemisine binmeden yakalarlar. Büyük bir ışın kılıcı düellosu başlar. Anakin sabırsızlığı ile ustasını yalnız bırakır. Dooku, Obi-wan'ı öldüreceği sırada Anakin kendine gelerek hocasını kurtarır Obi-wan'ın kılıcınıda alarak çift ışın kılıcı ile Dooku ile savaşır, fakat Dooku karanlık tarafın büyük gücü ile Anakin'in bir kolunu keserek Obi-wan'ın yanına atar. Bu sırada Usta Yoda içeri girer ve eski Padawan'ı ile bir düello yapar. Fakat Kont Dooku büyük bir kolonu Obi-wan ve Anakin üzerine yıkmaya çalışınca Usta Yoda onları kurtarmak için Kont Dookunun kaçmasına göz yumar. Kont Dooku'nun bir sith olduğu anlaşılmıştır.

  Filmin Yapım AşamasıBölüm 1 vizyona girdiğinde çoğu fan'ın beklentilerinin aksine, yeterince doyurucu olmamış ve çoğu kesimi hayal kırıklığına uğratmıştı, oysa bu kez bir önceki bölümün aksine, olağanüstü bir devam filmi, bir önceki bölüm ve sonraki üçlemeyi tamamlayan, muhteşem bir görsel ve özellikle işitsel bir şölene merhaba diyoruz. George Lucas kendi yaratıcılığının sınırlarını her Star Wars filminde olduğu gibi, bu filmde de zorlayarak yine teknolojik anlamda bir çok ilk'e imza atmayı başarmış. Filmden notlara baktığımızda, ilk kez Klonların Saldırısı'nda kullanılan Sony-Panavision ortak yapımı Dijital Kameralar ile çekildiğini görüyoruz. Bu kameraların dijital çekim özelliğinin yanı sıra, yüksek ısı ve zor koşullarda çalışmaya uygun olarak hazırlanmış olması da ilginç notlar arasında. Çekimler bir önceki bölümde olduğu gibi bu kez de Avustralya, İngiltere, Tunus ve İspanya'da hazırlanan özel setlerde yapıldı. Filmin gösterime gireceği ülkelerdeki tüm dublaj sanatçılarının seçimi, Lucas'ın sağ kolu Rick Mc Allum tarafından yapıldı. Diğer bölümlerde olduğu gibi bu bölümde de binlerce kostüm tasarlandı ve yüzlercesi dikildi, Pad Me rolündeki Natalie Portman'ın üzerinde göreceğimiz sayısız kostümün yanı sıra Anakin rolünde izleyeceğimiz Hayden Christensen içinse özellikle uzun pelerinli, koyu ve kimi zaman deri ağırlıklı kostümler hazırlandı özellikle film içinde arkadan görülen sahnelerde Anakin, bu kostümlerle Darth Vader'i anımsatıyor. Ve Jedi Ustası Yoda ilk kez bu filmde kukla yerine dijital karakterle canlandırıldı. Çekimler tamamlandıktan sonra işe koyulan Lucas'ın özel efekt firması Industrial Light & Magic aylarca süren çalışmalardan sonra, filmin son görüntü efektini Nisan ayının ilk haftası tamamlayarak filmi teslim etti. Bugüne dek casting (Oyuncu Seçimi) konusunda kusursuz davranan Lucas ve ekibi bu kez de boş geçmemiş görünüyor, özellikle Anakin'in büyümüş halini oynayacak Hayden Christensen hakkında yapılan spekülasyonlara bu film iyi bir yanıt olacak gibi görünüyor. Konu hakkında Lucas'ın bir röportajdaki açıklaması şu şekilde "Çoğu adayı Natalie ile birlikte oynatarak denedim ve onun kalitesini ve ufkunu böylece keşfettik. Aslında genç aktörlerle uğraşmak kolay bir iş değil, ama neredeyse bütün filmlerimde onlarla birlikte olduğumdan, bu konudaki seçimi diğerlerine göre daha iyi yaptığımı düşünüyorum. Hayden çok yetenekli bir aktör ve harika bir iş çıkardı. İlerde gerçekten çok iyi bir aktör olacağı kanısındayım." Ünlü yönetmenin herkesin nasıl bir performans göstereceğini merak ettiği Christopher Lee hakkındaki görüşleri de şu şekilde; "Bu filmde o farklı bir rol üstlenecek. Bütün bir yaklaşıma yansıyacak bir fark bu. İlk Yıldız Savaşları filmimdeki aktör karakter ikilisine dönmeye çalıştım, Peter Cushing gibi. Christopher Lee ise kusursuz, çünkü o bir centilmen ve seçkin biri, tam da rolünün gerektirdiği gibi." Filmin müzikleri ise yine muhteşem ve yine John Williams'a ait, filmin ana tema müziği "Across the Stars"'ın videosu televizyonlarda gösterilmeye başlandı bile.

  Filmde kullanılan ses efektleri ise seyircilere kelimenin tam anlamıyla olağanüstü bir deneyim yaşatıyor, bu sebepten dolayı Lucas'ın kriterlerine uymayan sinemalara gösterim izni vermemesi, sizce de doğal değil mi?


  Eleştiriler
  Film gişede bir başarı olmasına rağmen eleştirmenlerden birinci film gibi kötü notlar aldı. Eleştirmenlerin ortak bir fikre vardığı iki noktadan biri, Padme ve Anakin arasındaki diyalog ve aşkın kötülüğüydü. Hayden Christensen, eleştirmenler tarafından eleştiri oklarına tutuldu, ve sektörün en kötülerine verilen Razzie ödülünü de evine götürdü. Diğer nokta ise aksiyon sahnelerinin kalitesiydi. Yoda ile Dooku arasındaki düello bir efsaneye dönüşürken Geonosis Savaşı'nda bir Genişletilmiş Evren karakterinin (Aayla Secura) gözükmesi G.E. hayranlarını sevindirdi. İlk filmdeki Jar Jar karakterine gelen tepki üzerine bu filmde Jar Jar'ın rolünün gözle görülür ölçüde düşmesi bir başka anektod.

  Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı
  Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  Film afişi
  Yönetmen George Lucas
  Yapımcı Rick McCallum
  Senarist George Lucas
  Oyuncular Hayden Christensen
  Ewan McGregor
  Natalie Portman
  Ian McDiarmid
  Samuel L. Jackson
  Jimmy Smits
  Christopher Lee
  Müzik John Williams
  Görüntü yönetmeni David Tattersall
  Kurgu Roger Barton
  Ben Burtt
  Türü Bilim kurgu / Macera
  Süre 140 dk.
  Dil İngilizce / Filme özgü diller
  Önceki film Klonların Saldırısı
  Devam filmi Yeni Bir Umut
  Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait 2005 yılı yapımı bir bilim kurgu filmidir. Senaristi ve yönetmeni George Lucas'dır. Film yapım sırasına göre serinin altıncı ve son filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre üçüncü filmidir.

  Film 19 Mayıs 2005 tarihinde vizyona çıkmıştır. Revenge of the Sith 115 ülkede gösterilmiştir. Film 850 million $ gelir elde etmiş ve 2005 yılında Harry Potter and the Goblet of Fireın ardından en yüksek hasılata ulaşan ikinci film olmuştur..[1] Film açılış gününde Kuzey Amerika'da 2900 sinemada gösterilmiş ve 16.5 million $ hasılata ulaşmıştır. Toplamda açılış gününde 50 milyon $ elde etmiştir.[1] Ertesi yıl Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest açılış gününde 55.5 million $ gelir elde etmiş ve rekoru kırmıştır.[2]

  Film eleştirilerinin bulunduğu Rotten Tomatoes isimli internet sitesinde yapılan 247 yorumdan %80'i filmi olumlu yönde değerlendirmiştir. Bu oran ikinci üçlemenin filmleri arasında en yüksek orandır. İkinci üçlemenini ilk filmi The Phantom Menace %63, ikinci filmi Attack of the Clones %66 düzeyindedir.[3] Film Internet Movie Database'de 134,000 civarında oy almış (Nisan 2008 itibariyle) ve 10 üzerinden 7.9 seviyesinde değerlendirilmiştir. [3] 2007 yılında Rotten Tomatoes'deki 100 Best Science-Fiction Films (En İyi 100 Bilim Kurgu filmi) listesinde 51. sırada yer almış ve Star Wars serisinden bu listeye girebilen tek film olmuştur.
  .

  Klon Savaşları'nın sonuna yaklaşılmışken, General Griveous komutasındaki droid ordusu Coruscant'a saldırırarak Şansölye Palpatine'ini kaçırır. Jedi Master Obi-Wan Kenobi ve öğrencisi Jedi Şövalyesi Anakin, Şansölye'yi kurtarmak, aynı zamanda da Generel Griveous'u yakalamak amacıyla görevlendirilerek, Coruscant'a geri çağrılırlar. Zorlu bir operasyon sonrası şansölye kurtarılır. Bu operasyonda Anakin, düellonun sonucunda daha önce Obi-Wan Kenobi ile birlikte yenildikleri Kont Dooku'nun başını iki ışın kılıcının arasına almayı başarmıştır. Önce "Jedi yolu bu değil" diyerek öldürmek istemez. Ama Şansölye "öldür" emrini verince bunu uygular. Dönüşte Jedi konseyi tarafından karşılanırlar. Görüşme devam ederken gruptan ayrılan Anakin Padmé ile kucaklaşır. Evlilikleri hala bir sırdır. Padme hamile olduğu müjdesini verir. Bulundukları konum dolayısıyla endişelidir. Anakin Jedi bağlılık yemini etmiştir ve duygusal bağ kurması yasaktır. Yine de O aldığı haberden son derece mutlu olur. Ancak bir süredir ölümünden önce annesine dair gördüğü türden kabuslar kendisini rahatsız etmektedir. Çünkü bu kez doğum sırasında Padme ölmektedir. İsim vermeksizin kabusları hakkında Bilge Yoda ile konuşur. Master Jedi Yoda ölümün hayatın doğal bir parçası olduğunu gidenler için üzülmemesi gerektiğini aksi halde bağlılığın kıskançlığa, kaybetmenin acı ve öfkeye dolayısıyla da O'nu Gücün Karanlık tarafına götüreceğini söyler.Anakin bu görüşmede ikna olmuş gözükmez.

  Şansölyenin çağrısı ile Anakin O'nu görmeye gider. Palpatin, Generel Griveous'un yerinin saptandığını söyler. Konuşma Jedi konseyi Jedi öğretiisi ve Güç'ün karanlık tarafı konusuna kayar. Palpatin, bir Sith efsanesi olan Darth Plegious'un hikâyesini anlatır. Sith ve Jedi arasındaki farkı sorgulayan yorumlar yapar. Anakin ikisini bir tutmamak konusunda inatçı bir tavır sergilese de kafası karışmış gözükür.

  Senatonun yetkilerini arttırdığı Şansölye Palpatin yepyeni bir kararla Anakin'e O'nu jedi konseyine özel temsilcisi olarak atadığını söyler. Anakin Jedi Konseyi'nin bunu onaylamayacağını çünkü üyelerini kendisini belirlediğini belirtir. Gerçekten de konsey bu tayinden hoşnut olmaz. Şansölyenin genişleyen yetkilerinden rahatsızlık duymaktadır. Konseye kabul edilse bile Jedi Master seviyesine getirilmeyeceği görüşünde hem fikir olunur. Anakin hakaret olarak değerlendirdiği karar karşısında öfkelenir. Palpatin'in bir diğer önerisi olan General Griveous'u yakalama Obi-Wan Kenobi'ye görevi de verilir. Toplantı sonrası Obi-Wan Palpatin'i yakından izlemek isteyen Konsey'in bunu Anakin aracılığyla yapmak istediğini eklediğinde Anakin bir kez daha hayal kırıklığına uğrar. Çünkü kendisinden istenilen şey onur kırıcı Jediların başvuracağı bir yol değildir. İkisi arasında soğuk bir konuşma gerçekleşir. Aslında Obi-wan da öğrencisini hoş olmayan bu duruma soktuğu için rahatsız gözükür. Gezegenden ayrılmadan hemen önce Anakin küstahlığı ve hayal kırıklığına uğratan bir öğrenci olduğu için ustasından özür diler. Obi-Wan ise kendisinden memnuniyetini dile getirir ve sabretmesini öğütler. Ayrılırken O'na "Hoşçakal eski dostum" diye hitap eder.

  Coruscant'ta kalan Anakin, bir kez daha Şansölye Palpatine'le bir araya gelir. Palpatine gücün karanlık tarafını tanımasını ancak bu şekilde eşini kesin ölümden kurtarabileceğini söyler. Anakin Şansölye'nin Güç'ü biliyor olası karşısında şaşkındır. Palpatin artık kozunu açık oynayacaktır. Sonunda Anakin aslında O'nun Sith olduğunu anlar. Bunu konseye bildireceğini söyler. Ancak bir kere Palpatin O'nu zayıf noktasından yakalamıştır.

  Konseye geri dönen Anakin Mace Windu'ya gerçeği anlatır. Sith'in ortadan kaldırılması konusunda yardımına ihtiyacı olacağını söylese de Mace Windu buna sıcak bakmaz. Bir kez daha dışlanan Anakin'in yanlış seçim yapmasında, Padme'yi kurtarabileceği tek yolun yok olmak üzere olduğu gerçeği rol oynar. Palpatin'i tutuklamak üzere gelen Mace Windu O'nunla düello yapar. Şansölye'nin yıldırımlarını ışın kılıcıyla geri gönderir. Dolayısıyla Palpatin geri tepen saldırısyla fiziksel değişime uğrar, bedeni harap olur. Düello devam ederken Anakin araya girerek müdahale eder. Bu fırsatı değerlendiren Darth Sidious Mace Windu'yu öldürür. Yaptığı şey karşısında dehşete düşmüş gözüken Anakin için artık çıkış yolu yoktur. Önünde diz çökerek O'na itaat edeceğine söz verir ve Darth Sidious Sith geleneklerine uygun olarak kendisine Darth Vader adını verir. Cumhuriyeti ve barışı korumak adına ilk olarak Jedi Tapınağı'na gidip tüm Jediları öldürmesini sonrasında ise Mustafar Sistemi'ndeki ayrılıkçıları ortadan kaldırmasını emreder. Ardından klon birliklerine sızdırdığı gruplara Emir 66'yı uygulatır; galaksilerde Jedilara karşı bir kıyım başlatılır. Yoda ve Obi-Wan Kenobi hariç bütün Jedi'lar, yok edilir. Palpatin, Padme'nin de katıldığı olağanüstü Senato'da Jedi'ların Cumhuriyeti ele geçirme girişimini açıklayan olağanüstü yetkilerine dayanarak I. Galaktik İmparatorluğu ilan eder. Bu karar tüm üyelerin alkışları arasında kabul edilir. Kendisi de imparator olur.

  General Griveous'u yok eden Obi-Wan kendisine karşı hazırlanan komplodan -Emir 66'dan- son anda kurtulur. Usta Yoda ve Senator Bail Organa ile biraraya gelir. Jedi Tapınağına giderler. Arşiv kayıtlarında Padawan adayı küçük çocukları öldüren ve Sith Lorduna dönüşen öğrencisi Anakin'in hologramı karşısında dehşete düşer. Şansölye Palpatine'in gerçekte yıllardır kendini gizlemeyi başarmış Darth Sidious olduğunu farkederler. Tüm Jedi'lar öldürüldüğü için geriye tek çare kalır: Darth Sidious ve yeni karanlık lord Darth Vader, yani Anakin'in yok edilmesi. Obi-Wan Kenobi, eski öğrencisi ve dostu olan Anakin'i öldüremeyeceğini, o yüzden Darth Sidious, diğer bir deyişle Palpatine'i, yani İmparator'u yok etmeye gitmeyi, Anakin'i ise Yoda'ya bırakmayı ister. Ancak Usta Yoda, duyguları bir kenara bırakmak gerektiğini düşünerek bunu reddeder ve Obi-Wan Kenobi'yi Anakin'i yok etmek üzere gönderir, kendisi de İmparator'un yani Darth Sidious'un peşine düşer. Obi-Wan, gönüllü olmaksızın Anakin'in yerini öğrenmek için Padme ile konuşur ve Anakin'in karanlık tarafa geçtiğini ve Jedi tapınağında yaptığı kıyımı anlatır. Padme, Obi-wan'ın anlattıklarına inanmak istemez, Anakin'in nereye gittiğini söylemekten kaçınır. Gerçekle yüzleşmek üzere 3PO ile Mustafar sistemine gider. Obi-Wan da onun gemisine gizlenir. Padme Anakin'le konuşur ve çok geçmeden Obi-Wan'ın haklı olduğunu anlar. Sözleri Anakin'i çileden çıkarır. O' da diğer tüm Jedi'ların yaptığı gibi kendisini sırtından vurduğu için suçlar. Obi-Wan'ı görünce öfkesi artar. Kıskançlığa kapılır. Gücü kullanarak boğazını sıktığı Padme bayılır.

  İki eski dost ve iki yeni düşman karşı karşıya gelir. Bu esnada, Yoda da, Darth Sidious'un karşısına çıkar. Fakat, ışın kılıcını kaybeder, başarısızlığa uğradığı için geri çekilmek zorunda kalır. Uzun süren düello sonucunda, Obi-Wan Kenobi, Anakin'in hatasından ve kibirinden yararlanarak, düelloyu kazanır, ancak eski dostunu "sen benim kardeşimdin" diyerek öldüremeden oradan uzaklaşır. Anakin iki bacağını ve sağlam kolunu kaybeder. Lavlardan sıçrayan ateşle tüm bedeni yanar. Obi-Wan iki droid ve baygın Padme ile gezegeni terk eder. Darth Vader'ın parçalanmış ve yanmış bedeni, yardıma ihtiyacı olduğunu uzaklardan hissedip oraya gelen ustası Darth Sidious tarafından bulunur. Geçirdiği operasyon sonrası Anakin, yüzünü örten maske ve üzerine giydirilen karanlık kostümle yarı organik - yarı robot halinde tekrar hayat bulur. Kendine geldiğinde İmparator'a (Darth Sidious'a), ilk olarak Padme'yi sorar. İmparator Padme'yi onun öfkesinin öldürdüğünü söyler. Oysa Padme henüz hayattadır.

  Padmé Amidala, biri erkek ve diğeri kız ikiz çocuk dünyaya getirir. Onlara Luke ve Leia adlarını verir, ve Obi-Wan'a Anakin'in içinde hala iyilik olduğunu söyleyerek hayatını kaybeder.

  Yoda, Obi-Wan'a yenildiklerini ve inzivaya çekilmek zorunda olduklarını söyler. Kehanete göre bir kurtarıcı gelmelidir ama güce denge getireceğine inanılan bu kurtarıcının Anakin olduğuna inanmalarına rağmen tam tersi olmuştur. İnzivaya çekilmeden önce Obi-Wan'a son bir eğitimden bahseder. Herşeyi öğrendiğini düşünen Obi-Wan buna şaşırır. Yoda, eski bir dostun -Qui-Gon Jinn- kendisiyle gücü kullanarak bağlantıya geçtiğini söyler. Bu yepyeni bir tekniktir ve ölümün Jedi'lar için sadece fizikî anlama gelmesi, ölümden sonra da hayatla bağlantıda kalabilmeleri demektir.

  Obi-Wan Kenobi, Luke'u Tatooine'deki Anakin'in üvey kardeşi Owen Lars'a verir ve burada inzivaya çekilir. Leia ise Senatör Bail Organa tarafından evlat edinilir. 1. Galaktik İmparatorluk kurulur, ve imparatorun yardımcısı Grand Moff Tarkin tarafından devasa bir savaş gemisi olan Ölüm Yıldızı'nın yapımına başlanır.

  Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı
  Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  Yönetmen George Lucas
  Yapımcı Rick McCallum
  Senarist George Lucas
  Oyuncular Hayden Christensen
  Ewan McGregor
  Natalie Portman
  Ian McDiarmid
  Samuel L. Jackson
  Jimmy Smits
  Christopher Lee
  Müzik John Williams
  Görüntü yönetmeni David Tattersall
  Kurgu Roger Barton
  Ben Burtt
  Türü Bilim kurgu / Macera
  Süre 140 dk.
  Dil İngilizce / Filme özgü diller
  Önceki film Klonların Saldırısı
  Devam filmi Yeni Bir Umut
  Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait 2005 yılı yapımı bir bilim kurgu filmidir. Senaristi ve yönetmeni George Lucas'dır. Film yapım sırasına göre serinin altıncı ve son filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre üçüncü filmidir.

  Film 19 Mayıs 2005 tarihinde vizyona çıkmıştır. Revenge of the Sith 115 ülkede gösterilmiştir. Film 850 million $ gelir elde etmiş ve 2005 yılında Harry Potter and the Goblet of Fireın ardından en yüksek hasılata ulaşan ikinci film olmuştur..[1] Film açılış gününde Kuzey Amerika'da 2900 sinemada gösterilmiş ve 16.5 million $ hasılata ulaşmıştır. Toplamda açılış gününde 50 milyon $ elde etmiştir.[1] Ertesi yıl Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest açılış gününde 55.5 million $ gelir elde etmiş ve rekoru kırmıştır.[2]

  Film eleştirilerinin bulunduğu Rotten Tomatoes isimli internet sitesinde yapılan 247 yorumdan %80'i filmi olumlu yönde değerlendirmiştir. Bu oran ikinci üçlemenin filmleri arasında en yüksek orandır. İkinci üçlemenini ilk filmi The Phantom Menace %63, ikinci filmi Attack of the Clones %66 düzeyindedir.[3] Film Internet Movie Database'de 134,000 civarında oy almış (Nisan 2008 itibariyle) ve 10 üzerinden 7.9 seviyesinde değerlendirilmiştir. [3] 2007 yılında Rotten Tomatoes'deki 100 Best Science-Fiction Films (En İyi 100 Bilim Kurgu filmi) listesinde 51. sırada yer almış ve Star Wars serisinden bu listeye girebilen tek film olmuştur.

  Klon Savaşları'nın sonuna yaklaşılmışken, General Griveous komutasındaki droid ordusu Coruscant'a saldırırarak Şansölye Palpatine'ini kaçırır. Jedi Master Obi-Wan Kenobi ve öğrencisi Jedi Şövalyesi Anakin, Şansölye'yi kurtarmak, aynı zamanda da Generel Griveous'u yakalamak amacıyla görevlendirilerek, Coruscant'a geri çağrılırlar. Zorlu bir operasyon sonrası şansölye kurtarılır. Bu operasyonda Anakin, düellonun sonucunda daha önce Obi-Wan Kenobi ile birlikte yenildikleri Kont Dooku'nun başını iki ışın kılıcının arasına almayı başarmıştır. Önce "Jedi yolu bu değil" diyerek öldürmek istemez. Ama Şansölye "öldür" emrini verince bunu uygular. Dönüşte Jedi konseyi tarafından karşılanırlar. Görüşme devam ederken gruptan ayrılan Anakin Padmé ile kucaklaşır. Evlilikleri hala bir sırdır. Padme hamile olduğu müjdesini verir. Bulundukları konum dolayısıyla endişelidir. Anakin Jedi bağlılık yemini etmiştir ve duygusal bağ kurması yasaktır. Yine de O aldığı haberden son derece mutlu olur. Ancak bir süredir ölümünden önce annesine dair gördüğü türden kabuslar kendisini rahatsız etmektedir. Çünkü bu kez doğum sırasında Padme ölmektedir. İsim vermeksizin kabusları hakkında Bilge Yoda ile konuşur. Master Jedi Yoda ölümün hayatın doğal bir parçası olduğunu gidenler için üzülmemesi gerektiğini aksi halde bağlılığın kıskançlığa, kaybetmenin acı ve öfkeye dolayısıyla da O'nu Gücün Karanlık tarafına götüreceğini söyler.Anakin bu görüşmede ikna olmuş gözükmez.

  Şansölyenin çağrısı ile Anakin O'nu görmeye gider. Palpatin, Generel Griveous'un yerinin saptandığını söyler. Konuşma Jedi konseyi Jedi öğretiisi ve Güç'ün karanlık tarafı konusuna kayar. Palpatin, bir Sith efsanesi olan Darth Plegious'un hikâyesini anlatır. Sith ve Jedi arasındaki farkı sorgulayan yorumlar yapar. Anakin ikisini bir tutmamak konusunda inatçı bir tavır sergilese de kafası karışmış gözükür.

  Senatonun yetkilerini arttırdığı Şansölye Palpatin yepyeni bir kararla Anakin'e O'nu jedi konseyine özel temsilcisi olarak atadığını söyler. Anakin Jedi Konseyi'nin bunu onaylamayacağını çünkü üyelerini kendisini belirlediğini belirtir. Gerçekten de konsey bu tayinden hoşnut olmaz. Şansölyenin genişleyen yetkilerinden rahatsızlık duymaktadır. Konseye kabul edilse bile Jedi Master seviyesine getirilmeyeceği görüşünde hem fikir olunur. Anakin hakaret olarak değerlendirdiği karar karşısında öfkelenir. Palpatin'in bir diğer önerisi olan General Griveous'u yakalama Obi-Wan Kenobi'ye görevi de verilir. Toplantı sonrası Obi-Wan Palpatin'i yakından izlemek isteyen Konsey'in bunu Anakin aracılığyla yapmak istediğini eklediğinde Anakin bir kez daha hayal kırıklığına uğrar. Çünkü kendisinden istenilen şey onur kırıcı Jediların başvuracağı bir yol değildir. İkisi arasında soğuk bir konuşma gerçekleşir. Aslında Obi-wan da öğrencisini hoş olmayan bu duruma soktuğu için rahatsız gözükür. Gezegenden ayrılmadan hemen önce Anakin küstahlığı ve hayal kırıklığına uğratan bir öğrenci olduğu için ustasından özür diler. Obi-Wan ise kendisinden memnuniyetini dile getirir ve sabretmesini öğütler. Ayrılırken O'na "Hoşçakal eski dostum" diye hitap eder.

  Coruscant'ta kalan Anakin, bir kez daha Şansölye Palpatine'le bir araya gelir. Palpatine gücün karanlık tarafını tanımasını ancak bu şekilde eşini kesin ölümden kurtarabileceğini söyler. Anakin Şansölye'nin Güç'ü biliyor olası karşısında şaşkındır. Palpatin artık kozunu açık oynayacaktır. Sonunda Anakin aslında O'nun Sith olduğunu anlar. Bunu konseye bildireceğini söyler. Ancak bir kere Palpatin O'nu zayıf noktasından yakalamıştır.

  Konseye geri dönen Anakin Mace Windu'ya gerçeği anlatır. Sith'in ortadan kaldırılması konusunda yardımına ihtiyacı olacağını söylese de Mace Windu buna sıcak bakmaz. Bir kez daha dışlanan Anakin'in yanlış seçim yapmasında, Padme'yi kurtarabileceği tek yolun yok olmak üzere olduğu gerçeği rol oynar. Palpatin'i tutuklamak üzere gelen Mace Windu O'nunla düello yapar. Şansölye'nin yıldırımlarını ışın kılıcıyla geri gönderir. Dolayısıyla Palpatin geri tepen saldırısyla fiziksel değişime uğrar, bedeni harap olur. Düello devam ederken Anakin araya girerek müdahale eder. Bu fırsatı değerlendiren Darth Sidious Mace Windu'yu öldürür. Yaptığı şey karşısında dehşete düşmüş gözüken Anakin için artık çıkış yolu yoktur. Önünde diz çökerek O'na itaat edeceğine söz verir ve Darth Sidious Sith geleneklerine uygun olarak kendisine Darth Vader adını verir. Cumhuriyeti ve barışı korumak adına ilk olarak Jedi Tapınağı'na gidip tüm Jediları öldürmesini sonrasında ise Mustafar Sistemi'ndeki ayrılıkçıları ortadan kaldırmasını emreder. Ardından klon birliklerine sızdırdığı gruplara Emir 66'yı uygulatır; galaksilerde Jedilara karşı bir kıyım başlatılır. Yoda ve Obi-Wan Kenobi hariç bütün Jedi'lar, yok edilir. Palpatin, Padme'nin de katıldığı olağanüstü Senato'da Jedi'ların Cumhuriyeti ele geçirme girişimini açıklayan olağanüstü yetkilerine dayanarak I. Galaktik İmparatorluğu ilan eder. Bu karar tüm üyelerin alkışları arasında kabul edilir. Kendisi de imparator olur.

  General Griveous'u yok eden Obi-Wan kendisine karşı hazırlanan komplodan -Emir 66'dan- son anda kurtulur. Usta Yoda ve Senator Bail Organa ile biraraya gelir. Jedi Tapınağına giderler. Arşiv kayıtlarında Padawan adayı küçük çocukları öldüren ve Sith Lorduna dönüşen öğrencisi Anakin'in hologramı karşısında dehşete düşer. Şansölye Palpatine'in gerçekte yıllardır kendini gizlemeyi başarmış Darth Sidious olduğunu farkederler. Tüm Jedi'lar öldürüldüğü için geriye tek çare kalır: Darth Sidious ve yeni karanlık lord Darth Vader, yani Anakin'in yok edilmesi. Obi-Wan Kenobi, eski öğrencisi ve dostu olan Anakin'i öldüremeyeceğini, o yüzden Darth Sidious, diğer bir deyişle Palpatine'i, yani İmparator'u yok etmeye gitmeyi, Anakin'i ise Yoda'ya bırakmayı ister. Ancak Usta Yoda, duyguları bir kenara bırakmak gerektiğini düşünerek bunu reddeder ve Obi-Wan Kenobi'yi Anakin'i yok etmek üzere gönderir, kendisi de İmparator'un yani Darth Sidious'un peşine düşer. Obi-Wan, gönüllü olmaksızın Anakin'in yerini öğrenmek için Padme ile konuşur ve Anakin'in karanlık tarafa geçtiğini ve Jedi tapınağında yaptığı kıyımı anlatır. Padme, Obi-wan'ın anlattıklarına inanmak istemez, Anakin'in nereye gittiğini söylemekten kaçınır. Gerçekle yüzleşmek üzere 3PO ile Mustafar sistemine gider. Obi-Wan da onun gemisine gizlenir. Padme Anakin'le konuşur ve çok geçmeden Obi-Wan'ın haklı olduğunu anlar. Sözleri Anakin'i çileden çıkarır. O' da diğer tüm Jedi'ların yaptığı gibi kendisini sırtından vurduğu için suçlar. Obi-Wan'ı görünce öfkesi artar. Kıskançlığa kapılır. Gücü kullanarak boğazını sıktığı Padme bayılır.

  İki eski dost ve iki yeni düşman karşı karşıya gelir. Bu esnada, Yoda da, Darth Sidious'un karşısına çıkar. Fakat, ışın kılıcını kaybeder, başarısızlığa uğradığı için geri çekilmek zorunda kalır. Uzun süren düello sonucunda, Obi-Wan Kenobi, Anakin'in hatasından ve kibirinden yararlanarak, düelloyu kazanır, ancak eski dostunu "sen benim kardeşimdin" diyerek öldüremeden oradan uzaklaşır. Anakin iki bacağını ve sağlam kolunu kaybeder. Lavlardan sıçrayan ateşle tüm bedeni yanar. Obi-Wan iki droid ve baygın Padme ile gezegeni terk eder. Darth Vader'ın parçalanmış ve yanmış bedeni, yardıma ihtiyacı olduğunu uzaklardan hissedip oraya gelen ustası Darth Sidious tarafından bulunur. Geçirdiği operasyon sonrası Anakin, yüzünü örten maske ve üzerine giydirilen karanlık kostümle yarı organik - yarı robot halinde tekrar hayat bulur. Kendine geldiğinde İmparator'a (Darth Sidious'a), ilk olarak Padme'yi sorar. İmparator Padme'yi onun öfkesinin öldürdüğünü söyler. Oysa Padme henüz hayattadır.

  Padmé Amidala, biri erkek ve diğeri kız ikiz çocuk dünyaya getirir. Onlara Luke ve Leia adlarını verir, ve Obi-Wan'a Anakin'in içinde hala iyilik olduğunu söyleyerek hayatını kaybeder.

  Yoda, Obi-Wan'a yenildiklerini ve inzivaya çekilmek zorunda olduklarını söyler. Kehanete göre bir kurtarıcı gelmelidir ama güce denge getireceğine inanılan bu kurtarıcının Anakin olduğuna inanmalarına rağmen tam tersi olmuştur. İnzivaya çekilmeden önce Obi-Wan'a son bir eğitimden bahseder. Herşeyi öğrendiğini düşünen Obi-Wan buna şaşırır. Yoda, eski bir dostun -Qui-Gon Jinn- kendisiyle gücü kullanarak bağlantıya geçtiğini söyler. Bu yepyeni bir tekniktir ve ölümün Jedi'lar için sadece fizikî anlama gelmesi, ölümden sonra da hayatla bağlantıda kalabilmeleri demektir.

  Obi-Wan Kenobi, Luke'u Tatooine'deki Anakin'in üvey kardeşi Owen Lars'a verir ve burada inzivaya çekilir. Leia ise Senatör Bail Organa tarafından evlat edinilir. 1. Galaktik İmparatorluk kurulur, ve imparatorun yardımcısı Grand Moff Tarkin tarafından devasa bir savaş gemisi olan Ölüm Yıldızı'nın yapımına başlanır.
  Konu Benjamin Kirby Tennyson tarafından (02-16-2011 Saat 19:59 PM ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Benjamin Kirby Tennyson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mekanım
  Cennet Olsun
  Mesajlar
  3.391
  Üye Puanı
  3665

  Standart

  Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut
  Star Wars: Episode IV - A New Hope

  Filmin afişi
  Yönetmen George Lucas
  Yapımcı Gary Kurtz
  George Lucas
  Rick McCallum
  Senarist George Lucas
  Oyuncular Mark Hamill
  Harrison Ford
  Carrie Fisher
  Peter Cushing
  Müzik John Williams
  Görüntü yönetmeni Gilbert Taylor
  Dağıtıcı 20th Century Fox
  Cinsi Sinema filmi
  Renk Renkli
  Yapım yılı 1977
  Çıkış tarih(ler)i 25 Mayıs 1977
  Süre 121 dakika
  Ülke ABD
  Dil İngilizce
  Bütçe 11,000,000 $
  Önceki film Sith'in İntikamı
  Devam filmi İmparator
  Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait, 1977 yapımı bilim - kurgu türünde bir filmdir. Senaristi ve yönetmeni George Lucas'dır. Yapım tarihine göre serinin ilk filmi, fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre dördüncü filmidir.Luke Skywalker Obi Wan'ın amcasıdır.

  Film 25 Mayıs 1977'de vizyona çıkmış ve 11 milyon dolar bütçe ile çekilmiş film dünya çapında 798 milyon dolar hasılat getirmiştir.

  Film 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[1]  Uzun zaman önce uzak bir galakside...

  Galaktik imparatorluğun isyancılara karşı saldırıya geçtiği bir uzay gemisinde Prenses Leia yakalanmadan hemen önce çok önemli bilgiler içeren kaydı R2D2 isimli robota kaydetmeyi başarır. R2D2 ve Protokol droidi C-3PO birlikte gemiden ayrılır ve Tatooine'e inerler. İmparatorluğun kontrolünden hayli uzaktaki gezegen gangsterlerin ya da aranıp da bulunmak istemeyenlerin tercih ettiği ancak başıboş görünen iki robot için tehlikeli bir yerdir. R2D2 ve Protokol droidi C-3PO Jawa'ların saldırısyla yakalanır ve satılmak üzere götürülür.


  Luke Skywalker, amcası ve yengesiyle Tatooine'de yaşayan genç bir adamdır. Bir gün hasat zamanı yardımcı olmaları için iki droid satın alırlar; C-3PO ve R2D2. Luke Skywalker, R2D2'da daha önce Prenses'in Leia Organa'nın kaydettiği gizli mesajı görür. Mesajda İmparatorluk karşıtlarından Prenses Leia Organa, Obi-Wan Kenobi'den yardım istemektedir. Luke mesaj sahibinin tanidigi Ben Kenobi'yle bir alakasi olabilecegini düşünür. Amcası ve yengesine mesajdan ve Obi-Wan Kenobi'den bahseder. Owen Lars ve Beru anlattıklarını fazla yorum yapmadan ama bakışarak dinler. Aslında anlattıkları pek hoşuna gitmiş gözükmeyen amcasına göre yaşlı büyücü olarak adlandırdığı Ben Kenobi çoktan ölmüştür. Sözünü ettiği diğer kişi, Obi-wan Kenobi ise çok uzun zaman önce babasıyla aynı dönemde ölmüştür. Luke için özellikle babası gizemini korumaktadır. Daha çok şey öğrenmeye hevesli gözükse de amcası babasından bahsetmekten kaçınır.

  Amcası ise bir süre daha onu yanında tutmak arzusuna karşın Luke'un en büyük hayali plot olmak ve yaşadığı hayatı geride bırakmaktır. Ayrica yeni droidlerin işleri kolaylaştıracağını düşünmekte ve sonraki sezon için akademiye kayıt yaptırmayı ummaktadır. Ancak amcasının sözlerinden sonraki yıl için de akademiye gidemeyeceğini anlar.

  Sabah erkenden uyanıp o akşam depoda bıraktığı R2D2'nun olmadığını gören Luke onu aramak üzere C-3PO ile birlikte yola çıkar. R2D2 mesajı ulaştırabilmek için kimseye görünmeden yola çıkmıştır. En sonunda vadi gibi bir yerde R2D2'yu bulurlar. Ancak tam bu sırada kum adamların saldırısına uğrarlar. Luke kendini korumaya çalışırken aldığı bir darbeyle bayılır. Bu sırada yaşlı bir adam ortaya çıkar ve yaratıklar uzaklaşır. Kendine gelen Luke Ben Kenobi'yi karşısında bulur ve R2D2'nun Obi-Wan Kenobi adındaki kişiye bir mesajı olduğunu anlatır. Ben Kenobi uzun zaman önce kulanmayı bıraktığı o ismin sahibi olduğunu söyler. Dolayısıyla Luke Ben Kenobi'nin aslında Obi-Wan Kenobi olduğunu öğrenir. Yaşlı adam, Luke ve robotları gizlendiği mağarasına götürür. Orada R2D2, mesajın tamamını Obi-Wan Kenobi'ye aktarır. İmparatorluktan önce bir Jedi Ustası olan Kenobi, cumhuriyet yıkılıp imparatorluk kurulduğu dönem adını değiştirip gizlenmiştir.


  Obi-Wan Kenobi Luke'a bazı açıklamalar yapar. Luke'un babası öldürülen kişiden bahseder.O Güç'ün karanlık tarafına geçerek bir Sith lordu olan Darth Vader isimli eski birJedi'dır. Luke'a babasının ışın kılıcını verir ve onunla beraber gelmesini ister. Luke ilk başta onu yanlızca Alderan'a götürmeyi kabul eder. Fırtına Birliklerinin amcası ve halasını öldürdüğünü öğrenince Obi-Wan'la Alderan'a gitmeye karar verir.Han Solo adında bir kaçakçıyla tanışırlar ve onun gemisi Milenium Falcon'la yola çıkarlar.Darth Vader tarafından kaçırılan Prenses Leia işkkenceye maruz kalır. İsyancıların üssü olarak olarak Dantooine'i söyler. Gezegeni Alderan Ölüm Yıldızı taradından yok edilir. Luke ve diğerleri Alderan'ın olmadığını görünce şaşırırlar. Ölüm Yıldızı'ndan kalkan bir gemi görürler. Takip ederken Ölüm Yıldızı'na giderler. Obi-Wan geminin kalkanlarını kaldırmak için diğerlerinden ayrılır. Han ve Luke onu beklerken 3PO Prenses Leia'nın gemide tutulduğunu ve hakkında idam kararı olduğunu tespit eder. Yanlızca alacağı paraya bakan Han prensesi kurtarmaya gönüllü gözükmez ama Luke O'nun zenginliğinden söz edince geride bıraktığı borçları düşündüğünden olsa gerek kabul eder. Aslında elbette Luke'un prenses hakkında hiçbir bilgisi yoktur. İki fırtına birliği kılığında gemiye sızarlar. Luke prensesin hücresine ulaşır. O'nu kurtarmaya geldiklerini söyler. Zaten Obi-Wan'ın adını duymak Leia için yeterli olur. Eski hocasının varlığını hissetmiş olan Vader O'nun peşine düşer. Fırtına Birliklerinin çapraz ateşinde kalan üçlü ise zorlukla çöp kanalına ulaşırlar. Gemiye ulaşmak için atlattıkları bir dizi zorluk sonrası hangara yaklaştıklarında Luke Darth Vader'la savaşan Obi-Wan'ı görür. Onunla gözgöze gelen Obi-Wan'ı Darth Vader'in darbesiyle yere düşer ve yok olur. Luke'un haykırışı kaçakların yerini belli etmeye yeter. Luke Vader'a ateş eder. Obi-Wan'ın koşmasını söyleyen sesini duyar. Hangardan havalanıp gemiyi terk ederler.

  Ölüm Yıldızı'nı yok etme planı uygulamaya konur. Buradan isyancıların ana üssüne giderler. Luke artık her zaman hayalini kurduğu üzere bir pilottur. Han savaşın dışında kalıp ödülüyle beraber Tatooine'e dönme kararı vermiştir. Luke onu kalması için ikna edemez. Leia ise kendisine öfke doludur. Saldırı harekatı başlar. Avcılerın ölüm yıldızı karşısında şansı yoktur. İmparatorluk gemileri de karşı saldırıya geçerler. Vader'da bizzat bu ava katılır. Pilotlar birer birer yok edilirler. Luke Vader'ın ateş çemberşnde gemisyle gelen Han sayesinde kurtulur. Gemisinin kontrolunü kısa bir süre için kaybeden Vader hızını sabitleyebildiğinde ise Luke çoktan ana reaktöre giriş yapmıştır. Ölüm Yıldızı tam isyancıların ana üssünü yok etme üzere iken Luke Skywalker Ölüm Yıldızı'ndaki hedefe ulaşır ve iki atış yapar. Ölüm Yıldızı patlayarak yok olur. Luke ve Han Solo düzenlene seramonide Prenses Leia'nın elinden birer madalya alır.
  Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparatorVikipedi, özgür ansiklopedi

  Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

  Filmin afişi
  Yönetmen Irvin Kershner[1]
  Yapımcı Gary Kurtz
  Hikâye George Lucas
  Uyarlama Leigh Brackett
  Lawrence Kasdan
  Oyuncular Mark Hamill
  Harrison Ford
  Carrie Fisher
  Billy Dee Williams
  Müzik John Williams
  Görüntü yönetmeni Peter Suschitzky
  Kurgu Paul Hirsch
  Stüdyo Lucasfilm
  Dağıtıcı 20th Century Fox
  Cinsi Sinema filmi
  Türü Aksiyon, bilim kurgu, fantazi, macera
  Renk Renkli
  Yapım yılı 1980
  Çıkış tarih(ler)i ABD: 21 Mayıs 1980
  Süre 124 dakika (sinema)
  127 dakika (özel sürüm)
  Ülke ABD
  Dil İngilizce
  Bütçe 18 milyon $
  Önceki film Yeni Bir Umut
  Devam filmi Jedi'ın Dönüşü
  Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator (Özgün adı: Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back), Irvin Kershner'ın yönettiği 1980 yapımı[2] uzay operası filmi. Senaryoyu, George Lucas'ın hikâyesini temel alan Lawrence Kasdan ve Leigh Brackett yazdı. Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinin gösterime giren ikinci filmidir. Devam filmi Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü'dür ve kronolojik sıraya göre serinin beşinci filmidir.

  Film Ölüm Yıldızı'nın imha edilmesinin üç yıl sonrasında geçer. Luke Skywalker, Han Solo, Prenses Leia Organa ve Asi İttifak ekibinin geri kalanı Darth Vader ve İmparatorluk'un elit güçleri tarafından takip altına alınır. Luke, Dagobah'a Jedi Ustası Yoda'dan eğitim almaya gider. Han Solo da Leia Organa'yı yanına alıp eski dostu Lando Calrissian'nın yöneticisi olduğu Bulut şehrine gider. Luke kendisine gizli bir tuzak hazırlayan Darth Vader'dan şok edici bir gerçeği öğrenecektir.

  Zor bir yapım aşamasından sonra İmparator, 21 Mayıs 1980 tarihinde gösterime girdiğinde karışık eleştiriler aldı ama zamanla serinin en iyi bölümü ve sinema tarihinin gelmiş geçmiş iyi filmlerinden biri olarak kabul gördü.[3][4][5][6] Orijinal gösterimlerde ve tekrar gösterimlerde 538 milyon Amerikan doları kazanan film, 1980 yılının en çok kazanan filmi oldu. Enflasyon ölçümüne göre Birleşik Devletler'de en çok hasılat yapan 12. film oldu.[7]

  Konu başlıkları 1 Özet
  2 Oyuncular
  3 Yapım
  4 Gösterim
  5 Eleştiriler
  6 Sinema ve edebiyattan alıntılar
  7 Film müziği
  8 Pazarlama
  8.1 Romanı
  8.2 Video oyunları
  8.3 Radyo dramı
  9 Ayrıca bakınız
  10 Kaynaklar
  11 Dış bağlantılar


  Yavin Savaşı'ndan 3 yıl sonra, İsyan Güçleri'nin üç kahramanı Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia Organa, Hoth gezegeninde koğuşlanan isyancılarla beraberdirler ve imparatorluk güçleri tarafından aranmaktadırlar. Luke devriye gezisi sırasında bir yaratığın saldırsına uğrar. Yaratığın ininden kaçmayı başaran Luke soğuk yüzünden fazla ilerleyemez. Yere yığılır. Bu sırada Obi-Wan Kenobi'nin ruhu kendisine görünür ona Dagobah sistemine gitmesini ve kendisinin de eski ustası olan Master Yoda'yı bulmasını söyler. Geri dönmeyişi üzerine aramak için dışarı çıkan Han, Luke'u donmak üzere iken bulur. Sonunda, İmparatorluk Donanması galaksinin bir ucundaki Hoth buzul gezegeninde üs kuran asi ittifağının yerini tespit eder. Darth Vader komutasındaki imparatorluk ordusu asileri ablukaya alır. Asiler ciddi kayıplarla Buzul Gezegeni'nden kaçmayı başarırlar fakat Millenium Falcon gemisindeki Han ve Leia imparatorluk tarafından galaksi boyunca takip edilir. Bu arada Luke, Vader ve İmparatorun Klon ordusunu da kullanarak başlattığı meşhur Jedi katliamından kurtulan ve esrarengiz Dagobah gezegeninde yaşayan en bilge Jedi ustası Yoda'yı bulmak için onlardan ayrılır. Gezegene zorunlu iniş yapar ve kamp kurar. Kısa süre sonra Yoda ile karşılaşır. Yoda başlangıçta onu eğitmeyi istemez. Luke ısrar eder. Böylece eğitime başlarlar. Luke, Yoda'dan Güç hakkında pek çok şey öğrenir. Bu öğrendikleri Luke'un kaderi ile olan yüzleşmesinde ve Darth Vader ile karşılaşmasında ona kılavuzluk edecektir.

  Millenium Falcon'un hasarlı durumu yüzünden iniş yapma zorunluluğu hisseder. En yakın yer gibi görünen Bulut şehrinde bir maden işletmecisi olan eski arkadası Lando Calrissian'ın kendisine yardım edeceğini ummaktadır. Sıcak şekilde karşılanırlar. Lando, Leia'ya fazlasıyla nazik davranır. Ancak hiçbir şey sandıkları gibi değildir. Gezgeni çoktan ablukaya almış olan Darth Vader kendilerini beklemektedir. Luke eğitimini yarıda keser çünkü Leia ile Han'ın tehlikede olduğunu hisseder. Güç ile bütünleşmiş Obi-Wan ve Yoda'nın ısrarlarına rağmen yola çıkar. Yoda eğitimini tamamlamamış ve hala gücün karanlık tarafının cazibesine çabucak kapılacak zayıflıkta olan Luke'u kayıp olarak görür. Oysa o son umutlarıdır. Obi Wan bir tane daha olduğunu hatırlatır. Vader'ın işkencesine maruz kalan Han, Lando ile dostça sayılmayan bir konuşma yapar. Lando, şehri ve insanları için seçim yapmıştır. Aslında tüm olanların Vader'ın Skywalker adındaki birine tuzak kurmak için tasarladığı planının bir parçası olduğunu söyler. Han ve Leia, Vader'ın Luke'u neden istediğine bir anlam veremezler.

  Luke, Bulut Şehre sorunsuzca iniş yapar. Buradan onu bekleyen Vader'ın yanına gider. Han Solo, Luke için planlanan karbon dondurucuda dondurulur. Jabba the Hutt'a teslim edilecek bir kargo olarak götürülür. Lando, Leia için pazarlık yapar ama Vader anlaşmaya sadık kalmaz. Sonuçta Lando, Leia ve beraberindekilerin kaçmasına yardım eder ve kendisi de onlara katılır. Luke, Leia'nın götürülüşünü görür. Klonların açtığı ateş yüzünden ona bir yardımı dokunmaz. Çok geçmeden Darth Vader'la karşı karşıya gelir. Luke eğitiminin henüz çok başında ve deneyimsizdir. Düello yaparlar ve Luke sağ elini kaybeder. Vader ona önce karanlık tarafın sağladığı Güç'ten bahseder ve ardından babası olduğu gerçeğini söyler.

  Luke yaşadığı derin şokla beraber buna inanmayı reddeder. Vader gücün karanlık tarafıyla, beraber galaksiye hükmedebileceklerini ekler. Sonuçta Luke ya teklifini kabul edecek ya da ölecektir. Seçimini kendisini üzerinde zorlukla tutunabildiği platformdan aşağı atmaktan yana kullanır. Şans eseri hayatta kalır ama tek kolunu kullanamadığı için düştüğü yerde asılı kalır. Önce Obi-Wan'a sonra Leia'ya seslenir. Millenium Falcon gezegeni terk etmek üzeredir. Kokpit koltuğundaki Leia, Luke'un kendisini çağıran sesini duyar. Gemi peşindeki avcı gemilere rağman geri döner ve Luke'u platformdan alırlar. Bundan sonraki adım Han'ı kurtarmaktadır. Lando ve Chewbacca buluşmak üzere Millenium Falcon'la ayrılırlarken Luke ve Leia bulundukları gemiden onların gidişini izler.


  OyuncularLuke Skywalker rolünde Mark Hamill: Asi İttifak Ordusu'nda komutan, Rogue Squadron'ların lideri olan ve Jedi eğitimi alan Luke, çiftçi olarak bir yetiştirilmiş gençtir. Yaşlı bir Jedi Ustası olan Obi-Wan Kenobi ile karşılaştıktan sonra droidi R2-D2 ile Dagobah gezegenine Yoda'yı bulmak için gider.
  Han Solo rolünde Harrison Ford: İsyancılara yardım eden bir kaçakçıdır. Jabba the Hutt, Solo'nun kendine olan borcu yüzünden onu aramaya başlar. Leia Organa ile sığınmak için eski arkadaşı Lando Calrissian'ın bulut şehrine gider. Harrison Ford, filmin yapımı sırasında George Lucas'a karakteri Han Solo'nun öldürülmesi konusunda baskı yapıyordu. Ancak Lucas, Harrison Ford'un bu isteğini reddetti. Ford bu konu ile ilgili "Lucas benim oyuncak ayı kılıklı tipler tarafından öldürülmemi istemiyordu. Rol üç boyutlu... Üçüncü boyut da benim" dedi.[8]
  Prenses Leia Organa rolünde Carrie Fisher: Bail Organa'nın kızı olarak kabul ettiği Leia, isyan komuta zincirinin üst düzey yetkililerinden biridir.
  Darth Vader rolünde David Prowse: Ölüm Yıldızı'nı yokeden genç Luke Skywalker'ı bulmaya yakmış olan, Palpatine'nin emrindeki Sith Lordudur. Daha sonra Luke Skywalker onun gerçekten kendi babası olduğunu öğrenir. Darth Vader'ı James Earl Jones seslendirdi.
  Lando Calrissian rolünde Billy Dee Williams: Calrissian, bulut şehrinin yöneticilerinden biridir. Han Solo'nun uzun süreli arkadaşıdır ve Millenium Falcon'un eski kaptanıdır. Billy Dee Williams, Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut filminde Han Solo'yu canlandırmak için oyuncu seçmelerine girmişti.[9]
  C-3PO rolünde Anthony Daniels: C-3PO, Prenses Leia Organa'nın protokol droididir.
  R2-D2 rolünde Kenny Baker: Luke Skywalker'ın sadık droididir.
  Yoda rolünde Frank Oz: Bir Jedi Ustası olan Yoda, Dagobah'da yaşamaktadır. Luke Skywalker da, Obi-Wan Kenobi'nin tavsiyesi üzerine Yoda'dan eğitim almak için Dagobah'a gider.
  Chewbacca rolünde Peter Mayhew: Chewbacca, Han Solo'nun yardımcı pilotu ve yakın arkadaşıdır.
  Boba Fett rolünde Jeremy Bulloch: Vader tarafından Millenium Falcon'u bumakla görevlendirilmil, ünü galakside yayılmış olan kelle avcısıdır. Boba Fett'in vücut dilini Bir Avuç Dolar İçin filmindeki Clint Eastwood'tan ilham alarak şekillendirdi. Bulloch, sonradan dublaj yapılacağını bilmesine rağmen, repliklerini sürekli okudu. Bulloch daha sonra filmde Han Solo'nun dondurulmuş vücudunun Slave 1 adlı gemiye yüklendiği sahnede "Kaptan Kargo'yu Solo bölümüne koyun" dediğini itiraf etti. Bulloch'un bu gafı filmin ilk kurgu kopyasına kadar farkedilmedi.[10] Jason Wingreen, filmin sinema kurgusu ve 1997 Özel Edisyonu'nda seslendirdi. 2004 yılındaki Özel Edisyon'da ise Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı filminde Fett'i oynayan Temuera Morrison'ın sesi, orijinal üçleme ve prequel üçleme arasında süreklilik sağlamak için Wingreen ile değiştirildi.
  Obi-Wan "Ben" Kenobi rolünde Alec Guinness: Darth Vader tarafından, Yeni Bir Umut'da Ölüm Yıldızı'da öldürülmüştür. Ancak ölümünden sonra da gücü kullanarak başka bir boyuttan eski öğrencisi Luke Skywalker'a kılavuzluk yapar.
  Wedge Antilles rolünde Denis Lawson: Luke Skywalker ile Yavin Savaşı'nda pilotluk yapan Asi İttifak üyesidir. Önceki filmde olduğu gibi, filmin bitiş jeneriğinde Denis Lawson'un adı yanlış hecelenerek "Dennis" olarak yazıldı.
  Palpatine rolünde Clive Revill: Ölüm Yıldızı'nın yokoluşundan memnnun olmayan ve sonuç olarak da Asi İttifak Birliği'ni çökertmeye çalışan Galaktik İmparatorluk'un yöneticisidir. Revill, 2004'te satışa çıkarılan DVD'de Ian McDiarmid ile değiştirildi. Clive Revill'in seslendirdiği Palpatine'i, sinema kurgusunda ve 1997 yılındaki Özel Edisyon'da gözlerinin üzerine efektlerle şempanze gözü koyulan bilinmeyen yaşlı bir aktris oynadı. Devam filmi Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü'ünde ve prequel filmlerde Palpatine'i canlandıran Ian McDiarmid, Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı filminin hazırlıkları başladığı sırada çıkarılan 2004 yılıdaki Özel DVD Edisyonunda Clive Revill ve bilinmeyen aktristin yerine getirildi.[11][12][13]
  Televizyon dizisi Cheers'taki Cliff Clavin rolüyle ve birçok Pixar animasyonunda yaptığı seslendirmeyle tanınan John Ratzenberg güverte subayı Binbaşı Bren Derlin rolüyle filmde yer aldı. Önemli karakter oyuncusu Treat Williams da Hoth'taki asker ve bulut şehrindeki asker dahil olmak üzere birkaç rolü canlandırdı.

  YapımGeorge Lucas'ın 1977 tarihli Yıldız Savaşları filmi, kâr bakımında beklentilerin üstüne çıktı, sinema endüstrisinde bir devrim yaptı ve kültürel bir fenomene dönüştü.[14] Lucas, önceki film sayesinde borçlarını kapayınca, filmi Hollywood sanayinden bağımsız olarak çekti.[14] Filmin yapımcısı olan Lucas özel efekt şirketinde ve finansal görevlerdeki rolü yüzünden filmi çekmek istemedi. Bu yüzden filmi yönetmesi için sinema okulundaki öğretmenlerinden biri olan Irvin Kershner'ı düşündü.[15] İlk filmin kalitesini hiçbir devam filminin aşmayacağını düşünene Kerhner, teklifi en başta reddetti. Sonra Kershner, onun sekreterini arayıp işi kabul ettiğini söyledi.[14] Ayrıca Lucas da, kendi yazdığı orijinal hikâyeyi temel alan bir senaryo yazmaları için Lawrence Kasdan ve Leigh Brackett'i kiraladı.[14][16] Brackett, 1978'de ilk taslağı tamamlamayı başardı. Brackett'ın taslağı, Darth Vader'ın Luke Skywalker'a onun babası olduğunu söylememesi dışında filmin son senaryosu ile neredeyse aynıydı. Bu taslakta, Luke'un babası ona bilgi vermek amacıyla bir hayalet olarak görülüyordu.[17] Lucas, metni gördüğünde hayal kırıklığına uğradı. Ancak Lucas, senaryoyu ile tartışma fırsatı bulamadan, senarist Leigh Brackett kanserden öldü. Bu yüzden Lucas, sonraki senaryo taslağını kendisi yazmak zorunda kaldı. Yönetmen bu taslakta ilk kez filmleri episodik bir şekilde ayırdı ve İmparator'u Bölüm II olarak listeledi.[18] Lucas muhtemelen ilk taslağın kendisinde yarattığı hayal kırıklığından dolayı filmin olay örgüsünde bazı değişiklikler yaptı.[19] Yönetmenin yaptığı en büyük değişiklik Darth Vader'ın Luke Skywalker'ın babası olmasıydı. Lucas, ilk film için uzun yıllar süren senaryo yazımı aşamasına göre, bu taslağı yazarken nispeten daha çok eğlendi ve 1978'in Nisan ayında iki taslağı hızlıca yazdı.[20] Ayrıca senaryoya Han Solo'nun karbonitle dondurulması fikrini de ekledi.[21]

  İmparator'un ikinci ve üçüncü taslaklarının yazımından sonra Lucas, hikâyeye yeni bir nokta ekledi. Buna göre; Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi'nin öğrencisiydi ama İmparator Palpatine tarafından karanlık tarafa çekildi. Anakin, Obi-Wan bir volkanda karşılaştı ve oldukça ağır bir şekilde yaralandı. Ama yine de, Darth Vader olarak tekrar dirildi. Darth Vader, Jedi şövalyeleri bulup yakalarken bu arada Obi-Wan Kenobi de Luke Skywalker'ı yeni kurulan cumhuriyetten korumak için Tatooine'de saklıyordu.[22] Lucas, eklenen yeni hikayler ile seriyi bir üçleme yapmayı kararlaştırdı ve sonraki taslağın adını Empire Strikes Back olarak değiştirdi.[20] Lucas Kutsal Hazine Avcıları için yazdığı senaryoyu çok beğendiği Kasdan'ı ikinci taslağı yazması için kiraladı.[23]


  Stop-motion tekniğiyle yaratılan ve Huth Savaşı'nda kullanılan AT-AT'ler.Yıldız Savaşları filminin gösteriminden sonra ILM, gelişmek için çalışan bir şirket olmaktan çıktı ve California'da bulunan Marin County'ye taşındı.[14] Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filmi şirkete yeni olanaklar sağladı. Yıldız Savaşları' genellikle uzay sekanslarına yer veriyordu, ama İmparator yalnızca uzaydaki it dalaşı sekanslarına yer vermedi, ayrıca bir buz gezegeninde geçen savaşlara ve gökyüzündeki bulutların arasında yer alan bir şehre de yer verdi. Hoth'taki buzullarda yapılan mücadele sahnesi için ilk düşünce, imparatorluğa ait olan robotların mavi ekran önünde yürütülmesiydi. Onun yerine görüntüyü oluşturması için bir sanatçı kiralandı ve impatorluğa ait robotların yürüyüşünde stop-motion tekniği kullanıldı. Phil Tippett, AT-AT'ların orijinal tasarımını "büyük tekerlekleri olan zırhlı araçlar" olarak düşünmüştü. Bitmiş birçok tasarım Port of Oakland konteynır vinçlerini andırıyordu, ama Lucas bunu reddetti.[24]

  Stuart Freeborn, Jedi Efendisi Yoda'nın yüz modeli için Albert Einstein'ın bazı görünümlerinden yararlandı.[25] Dagobah setinde, Yoda'nın kuklacılarına kolylık sağlayabilmek için beş fit yüksekliğinde set inşâ edildi. Yoda'yı canlandıran Frank Oz, bazı sahnelerde sorun yaşadı.[26] Ardından Mark Hamill, aylarca setteki tek insan karakter olduğu için dehşete düştüğünü açıkladı. Hamill kendini makinelerin, hareket eden kuklaların ve hayvanların arasında önemsiz bir öğe gibi hissetmeye başlamıştı. Yönetmen Kershner, Hamill'i kuklalar ile olan performansı için tebrik etti.[14][27] Filmin çekimleri 5 Mart 1979'da Norveç'te başladı. Yeni Bir Umut'un çekimlerinde çok sevilen Tunus'ta yeniden çekim yapan film ekibi, bölgede elli yıldır ilk kez meydana gelen yağmur fırtınasıyla karşı karşıya kaldı. Çekimler için Norveç'teki Hardangerjøkulen buzullarına giden ekip, son elli yılda çıkan en kötü kış fırtınasıyla karşılaştı. Sıcaklık −28.9 °C'ye kadar düşerken kar kalınlığı 5.5 m'ye çıkmıştı.[14] Mark Hamill, Yeni Bir Umut filminin final sahnesinin çekiminden bir gün önce arabası ile kaza yaptı. Mark Hamill'ın burnu ve elmacık kemiği kırıldı.[28] Bu yüzden Hamill, yüzündeki yaralar ile oynamak zorunda kaldı. Lucas sonradan ona yardım ettiğini itiraf etti.[27] 13 Mart'ta yapım için Londra'daki Elstree Stüdyoları'na gidildi.[23] Ocak ayında Sahne 3'te çıkan yangın (Stanley Kubrick'in Cinnet filminin çekimleri sırasında) yüzünden filmin bütçesi 18 milyon dolardan 22 milyon dolara çıktı. Temmuz ayında bütçeye 3 milyon dolar daha eklendi. Filmin çekimleri Eylül ayının ortasında bitirildi.[23]

  Filmdeki bir diyalog, yapım için büyük bir reklam oldu. Gerçekte, Lucas'ın yazdığı, Leia Organa'nın Han Solo'ya aşkını itiraf ettiği sahnede Solo'nun repliği "Ben de seni seviyorum" cümlesiydi. Harrison Ford karakterizasyonu etkin kullanmıyordu ve yönetmen Kershner da bunu kabul etmişti. Birkaç denemeden sonra, Kershner, Ford'a cümleyi doğaçlama söylemesini önerdi. Sonuçta da Han Solo'nun cümlesi "Biliyorum" olarak değişti.[14]

  Yapım sırasında, Darth Vader'ın Luke'un babası olduğu gerçeği büyük bir gizlilik içinde korundu. Çekimler sırasında David Prowse'ye ve bütün film ekibinin geri kalanı gibi, Vader'ın filmde konuştuğu bütün cümlelerin yer aldığı sayfada yanlış bilgilendirme amacı olan "Senin babanı Obi-Wan öldürdü" cümlesi yer aldı.[29][30] Filmin gösterimine kadar gerçeği sadece Mark Hamill, George Lucas, Irvin Kershner ve James Earl Jones biliyordu. James Earl Jones, cümleyi gördükten sonra verdiği ilk tepkinin "Oh, yalan söylüyor!" olduğunu söyledi.[14] Filmde, kameranın uzaktan çektiği, Vader'ın maskesini takmadığı sahne ile izleyicilere Vader'ın bir robot olmadığı aksine organik - belki de insan olduğunun gösterilmesiydi. Bu gerçek biraz kafa karıştırıcı olsa da, Vader'ın Luke'un babası olduğu öğrenildikten sonra önemli bir yer teşkil etti.[27]

  Filmin dramatik açılış sekansını korumak için Lucas, ekran kredilerinin filmin sonunda yer almasını istedi. Şimdilerde daha alışıldık olmasına rağmen o zaman için oldukça olağandışı bir seçimdi. Amerikan Yazarlar Derneği ve Amerikan Yönetmenler Derneği, ilk Yıldız Savaşları için izin verdi ama Lucas'a, filmin deneme gösterimleri sırasında 250,000 doların üzerinde ceza kesti ve filmi sinema salonlarından çekmeyi denedi. Yönetmenler Derneği sonra da Irvin Kershner'a gitti. Yönetmenine sahip çıkan Lucas, derneklere bütün cezaları ödedi. Lucas'ın çektiği bu eziyet ve hissetmeye başladığı duygular bu derneklerden ayrılmasına neden oldu.[14] İmparator'un yapımı 35,000,000 dolar bütçe ile sonlandırıldı ve tarihin en pahalı filmlerinden biri yapıldı.[31] Banka çektiği kredi için borcunu isteyince Lucas, 20th Century Fox şirketi ile anlaşmak zorunda kaldı. Lucas, stüdyo ile yapımın devam filminin ve ticari haklarının kaybı olmadan bir anlaşma yaptı.[14]

  [değiştir] Gösterimİmparator için 21 Mayıs 1980'de basit bir gala yapıldı. Yeni Bir Umut gibi, İmparator da Amerika Sinema Filmleri Birliği'nden "bilimkurgu/aksiyon şiddet" öğeleri nedeniyle PG sertifikası aldı.[32] Bu filmin 1980 sürümünün VHS ve Laserdisc versiyonları birkaç kez 1980'lerde ve 1990'larda piyasaya sürüldü.


  1997 yılında çıkarılan DVD'nin kapağı1997 yılında Yıldız Savaşları'nın 20. yıldönümü nedeniyle İmparator, serinin diğer iki filmi Yeni Bir Umut ve Jedi'ın Dönüşü'nün dahil olduğu paketi Yıldız Savaşları: Özel Versiyon adı altında satışa çıkarıldı. Lucas bu fırsatı kullanarak filmde birkaç küçük değişiklik yaptı. Hoth'taki canavar temeli korunarak değişiklikler yapıldı. Millenium Falcon'un Bulut Şehrine girişindeki bazı detaylar değiştirildi. Kısa bir sahnede de, yaptığı düellodan sonra gemiden çıkan oğlunu izleyen Vader'a, Jedi'ın Dönüşü filminden bazı eklemeler yapıldı. Değişikliklerin çoğu küçük ve estetikti, ancak bazı hayranlar bunların filme olumsuz etki yaptığına inandı.[12]

  İmparator'un DVD'si 2004 yılının Eylül ayında satışa çıkarıldı. DVD Box-setinde diğer iki film Yeni Bir Umut ve Jedi'ın Dönüşü'ün diskler ile bir de bonus disk yer aldı.[33] Filmler dijital olarak yenilendi ve George Lucas tarafından birkaç değişiklik daha yapıldı.[12] Filmlerin bonus özellikleri, George Lucas, Irvin Kershner, Ben Burtt, Dennis Muren, ve Carrie Fisher'in sesli yorumlarını ve İmparatorun Rüyası: Yıldız Savaşları Üçlemesinin Hikayesi adlı bir belgeseli kapsıyordu. Ayrıca tanıtımlar, fragmanlar, TV spotları, resim galerileri, video oyun demoları ve Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı filmi ile ilgili görüşler de yer aldı.

  DVD gösterimi için Lucas ve ekibi İmparator ve prequel üçleme arasında bağlantı kurmak için değişiklikler yaptı. Bu versiyonda, İmparator'un da dahil olduğu orijinal üçleme filmleri ve prequel üçleme filmlerine yeni dijital baskı yapıldı. Bonus diskin bulumadığı, yalnızca üçlemenin diskinin buluduğu set 2005 yılının Kasım'ında satışa çıkarıldı.[34]

  Film, diğer yapımlardan ayrı olarak iki diskli sınırlı versiyon olarak 12 Eylül 2006 ve 31 Aralık 2006 tarihlerinde satışa çıkarıldı. Bu sefer filmin değişikliğe uğramamış, orijinal sürümü yer aldı. Üçlemenin DVD seti 4 Kasım 2008'de tekrar piyasaya sürüldü.[35] Satışa verileceği zaman, DVD'de, orijinal filmlerin 1993'te yayınlanan anaformik olmayan Lazerdisk sürümlerine yer verilip verilmemesi tartışıldı. Anaformik ekran yerine, yarım ekranın kullanılması seçimi karşısında birçok hayran hayal kırıklığına uğradı.[36]
  Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın DönüşüVikipedi, özgür ansiklopedi
  (Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü (film) sayfasından yönlendirildi)Kontrol edilmemişGit ve: kullan, ara
  Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü
  Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

  Yönetmen Richard Marquand
  Yapımcı Howard Kazanjian
  George Lucas
  Rick McCallum
  Senarist George Lucas
  Lawrence Kasdan
  Oyuncular Mark Hamill
  Harrison Ford
  Carrie Fisher
  Billy Dee Williams
  Müzik John Williams
  Dağıtıcı 20th Century Fox
  Yapım yılı 1983, ABD
  Süre 134 dk.
  Dil İngilizce
  Bütçe 32,500,000 A.B.D. doları
  Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü (orijinal gösterim adı: Star Wars: Return of the Jedi), Richard Marquand'in yönettiği ve George Lucas ile Lawrence Kasdan'ın senaryosu yazdığı 1983 yapımı bir uzay operası filmi. Star Wars (Yıldız Savaşları (film)) serisinin 3.filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre serinin 6. ve son filmidir.

  Film 25 Mayıs 1983 tarihinde sinemalarda gösterime girmiştir.


  Serinin son filminde, Luke Skywalker ve arkadaşları, Bulut gezegeninde Karbon dondurucuda Boba Fett'e teslim edilen ve Jabba the Hutt tarafından borcu için tutsak alınan Han Solo'yu kurtarmak üzere Tatooine gezegenine giderler.Ama Jabba the Hutt Luke un Jedi güçlerini küçümser,onu ve beraberindekileri Sarlac canavarına yem etmek üzere kum denizine götürür.Fakat Luke Güc'ü kullanarak (Birazda R2D2'nun yardımıyla) Jabba ve adamlarını kum denizine gömer. O esnada İmparatorluk Ölüm Yıldızı'nı isyanı yoketmek üzere büyük bir saldırı hazırlamaktadır. İsyan güçleri de baş durmaz. Bu onların son saldırısı olacak nitelikte bir girişimdir.Sullust sistemine yerleşmişlerdir.

  Luke Skywalker, eğitimini sona erdirmek için sabırsızlanmaktadır. Degobah'a döner ve 900 yaşını geçenen Yodayı hasta, bitkin bir halde bulur. Yoda'dan babası hakkındaki gerçeği kesin biçimde öğrenir. Daha sonra Yoda öğrencisi Obi-Wan gibi güçle bütünleşerek yok olurken Luke kafası karışmış bir halde bırakır. Gezegenden ayrılmak için son hazırlıklarını sürdüğü sırada Obi-wan'ın ruhu belirir. Luke artık geçmişe dair tüm sorularını cevabını alacaktır. Obi-wan babası hakkında neden yalan söyleyip gerçeği neden anlatmadığını açıklar ve Luke'un kendisine olan kırgınlığını ve kızgınlığını giderir. Sözünü ettiği bir diğer sırsa bir ikiz kız kardeşi olduğudur. Jedi hislerini izleyen Luke O'nun Leia olduğunu anlar. Obi-wan şimdilik bu gerçeği gizlemesi konusunda O'nu uyarır. Çünkü bu gerçek imparator için kullanabileceği bir silah olabilir. Asilerin önderliğinde hazırlanan operasyonun planları için yapılan oturum devam ederken Luke'da Degobah'dan döner ve bir kod kullanarak Endor ayında inşa edilen kalkanlarını yok edip Ölüm Yıldızı'nın savunma sisiteminden mahrum bırakacak gönüllü grupta eski dostları Han ve Leia'nın yanında yer alır. Endor Ayı'nda Leia ile kouşur ve O'na gerçek annesini hatırlayıp hatırlamadığını sorar. Leia çok az şey anımsadığını çok güzel ama hüzünlü olduğunu anlatır. Luke önce görevi tehlikeye attığı için Endor'u terk etmesi gerektiğini, Vader'ın kendisinin buradaki varlığını hissettiğini söyler ve O'nun babası olduğunu ekler. Leia bu gerçekle dehşete düşmüş görünür. Kardeş olduklarını anlattığında ise nasıl olduğunu anlayamasa da sanki hep bunu bildiğini söyler. Luke gezegenden ayrılır.

  Endor ayında,ittifak kuvvetleri ve imparatorluk ordusu savaşır. Aynı sıralar farklı bir yol izleyen Luke babası Vader'ı aydınlık tarafa çekebileceği ve imparatorun şeytani yönüne ikna olacağı inancıyla teslim olur. Ama düşündüğünün aksine Vader, kendisini imparatora teslim eder. İmparator onu karanlık tarafa çekmek arzusundadır. Luke'u kışkırtmak ve öfkeye kapılıp saldırmasını sağlamak amacıyla isyan güçlerinin ölüm yıldızı için hazırladıkları saldırdan haberdar olduğunu ve aslında herşeyin aslında kendi planı dahilinde gelişen bir oyun olduğunu anlatır. Yapım aşamasında olduğu için çalışmadığı zannedilen Ölüm Yıldızı da aslında çalışır durumdadır. Dolayısıyla saldırı sonuçsuz kalacaktır.

  İmparator, açıkladığı bu gerçekle Luke'un öfkesine yenik düşüp saldırması için O'nu kışkırtmak istemektedir. O'na "Benim genç Padawanım" derken de karanlık tarafın cazibesine kapılıp yeni çırağı olacağından da yüzde yüz emindir. Genç ve deneyimsiz Luke, çok geçmeden imparatora karşı koyamaz ve saldırır. Ama imparatorun sadık hizmetkarı Darth Vader ışın kılıcıyla saldırısına karşılık veren kişi olur. Darth Vader ve Luke, imparatorun önünde savaşırlar. İmparator mücadeleyi zevkle izler. Luke babasıyla savaşmak istemez ama Darth Vader onu buna mecbur eder. Luke'un zihninden Leia'nın varlığını keşfeden Vader son kozunu oynar. Eğer O karanlık tarafa geçmezse kızkardeşinin geçebileceğini söyleyince Luke, Leia'yı kaybetme dürtüsüyle, tıpkı Anakin'in Padme'yi kaybetme dürtüsüyle yaptığı üzere kendini kaybederek saldırır. Ve Darth Vader Luke'un ışın kılıcıyla, eli kesilmiş bir halde yere yığılır. İmparator Palpatine için Luke yeni bir Anakin, Vader'da yeni bir Kont Dooku'dur artık. İmparator "Babanı öldür ve benim yanımda yer al" der. Luke bir süre önce babasyla ilk savaşında kaybettiği eline sonra babasının kopmuş eline bakar ve kim olduğunu hatırlar. İmparatora dönerek bir zamanlar babasının olduğu üzere bir Jedi olduğunu ve asla karanlık tarafa gitmeyeceğini belirtir. Bu sözler İmparatora O'nu asla kazanamyacağını anlatmaya yeter. Öfkeyle sith yıldırımlarını yağdırmaya başlar. Luke çırpınır, babasına yardım etmesi için seslenir. Vader doğrulur. Ya efendisine itaaat edecek ve oğlu ölecek ya da oğlunu kurtarma için efendisini yok edecektir. O an Vader'ın içindeki -saf- Anakin uyanır ve imparator Palpatin'i,Darth Sidious'i kollarıyla kavrayıp hava boşluğuna fırlatır. Ancak Anakin Darth Sidious 'un ölümcül yıldırımlarına maruz kaldığı için ölmek üzeredir. Luke babasını hangara kadar sürükler. Ama Anakin yere yığılır. Son bir isteği vardır. Luke'u -oğlunu- bir kez olsun kendi gözleriyle görebilmek. Luke babasını yıllarca Vader'a hapseden kaskı çıkarır. Anakin Mustafar'daki düellodan arta kalan hasarlı yüzüyle gülümsemektedir. Kızkardeşine kendisi hakkında yanılmadığını söylemesini ister ve ölür.

  Dışarıda ise ittifak güçleri zafer kazanmış ve 2. Ölüm Yıldızı da yokedilmiştir. Luke babasıyla vedalaşıp, cesediyle ile beraber Endora iner ve yakarak cenazesini gömer .Son sahnede gücün karanlığını terk eden Anakin Skywalker,Yoda ve Obi-Wan güçle bütünleşmiş halde Luke a görünürler ve efsane mutlu sonla biter.


  Anakin Skywalker, Yoda ve Obi-Wan  Not: 2004 yılında çıkan DVD versiyonunun final sahnesinde ruh halinde görünen ve Sebastian Shaw'ın canlandırdığı Anakin Skywalker dijital ortamda değiştirilmiş ve Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı ve Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı'da rol alan Hayden Christensen eklenmiştir.
  Konu Benjamin Kirby Tennyson tarafından (02-16-2011 Saat 20:09 PM ) değiştirilmiştir. 3. #3
  Benjamin Kirby Tennyson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mekanım
  Cennet Olsun
  Mesajlar
  3.391
  Üye Puanı
  3665

  Standart karakterler (a)

  Aayla Secura
  Aayla Secura, Yıldız Savaşları serisinde, atletik yapısı, etkileyici güzelliği ve derin masmavi görüntüsüyle, sayıca çok olan Jedi rütbeli askerlerden biriydi.

  Düzen'in Alacakaranlık Seneleri'nde bir Jedi Şövalyesi idi ve Coruscant'taki Jedi Tapınağı'nda hizmet etti. Ayrılıkçı krizin Cumhuriyet'i parçalamak üzere olduğu dönemlerde Secura, 200 Jedi'dan oluşan kuvvetlerin bir üyesiydi ve uzak dünya Geneosis'e kaçırılmış bir Jedi'ı kurtarmak üzere gönderilmişti. Yaklaşan muazzam savaşta Secura, sağ kalanlardan biriydi. Kaba Geonosian savaşçıları tarafından Jedilardan oluşan ve idamı bekleyen grubun arasına götürüldü.

  Klon Birlikleri’nin ani gelişi onu bu kötü sondan kurtarmıştı. Secura daha sonra Klon birliklerinden oluşan grubunu Geneosis savaşının ortasına götürmüştü. Işın kılıcı, dalga dalga gelen toz içinde eğitimli Cumhuriyet askerlerine adeta bir fener gibi yol gösteriyordu.

  Secura yandaş olduğu Jedilar gibi Klon Savaşları'nda general olmuştu, Klon birliğini birçok görevde kullanmıştı. Dış Halka Kuşatmaları boyunca Felucia'nın renkli dünyasında mevzilenmişti. Ticaret Loncası gezegeninde, aşırı büyümüş çalılıklarını yararak, cesur Yıldız Kolordusu askerlerine liderlik etmişti.

  General Secura, karşıt Ayrılıkçı kuvvetlere yaklaştığında, Coruscant’ta Başkan Palpatine Emir 66 ‘nın uygulanması emrini verdi, ve Aayla'nın klon subayı Kumandan Bly'a hologramla ulaştı. Gerçekleştirilmesi gereken emir, Cumhuriyet’e ihanet eden Jedilara karşı gerekenin yapılması yönündeydi. Bly, sadakatle emri uyguladı ve silahını Jedi generaline doğrulttu. Bir anlık dikkat kaybıyla, ki bu kayıp bir Felucian uçağının havalanması sonucuydu, Aayla'nın dikkati göğe çevrildi. Bly ve birliği ateş açtı ve Secura defalarca vurularak öldürüldü.
  Amiral Piett
  Yıldız Savaşları karakteri

  Firmus Piett
  Ünvanı İmparatorluk Donanması Amirali
  Gezegeni Axxila
  Türü İnsan
  Cinsiyeti Erkek
  Boyu 1.65 metre
  İlgili Kurumlar Galaktik İmparatorluk
  Canlandıranlar Kenneth Colley
  Fleet Admiral Firmus Piett, Star Wars evreninde geçen kurgusal bir karakterdir. Yıldız Savaşları serisinde gözüken birkaç subaydan biridir. İmparator ve Jedi'nin Dönüşü filmlerinde yer almıştır.Kenneth Colley tarafından canlandırılmıştır.

  Hikayedeki Rolü
  Darth Vader'ın bayrak gemisi Executor'da daha önceden kaptan olan Amiral Piett,Amiral Ozzel'in yaveri olmuştur ve rütbesi amiralliğe yükselmiştir. Karakter yapısını belirten bölümlerden biri Han Solo ve Millenium Falcon'u bulmak için gönderilen altı ödül avcısından tiksinerek onlara ihtiyaç olmadığını vurguladığı sahnedir.

  Amiral Piett, Endor Savaşı'nda Executor'a komuta etmiştir. Ancak Executor gemisinin köprü kısmına (yani Amiral Piett'in bulunduğu kısma) bir A-Wing çarpınca Amiral Piett patlamada yok olmuştur.


  Anakin Skywalker
  Yıldız Savaşları karakteri

  Anakin Skywalker
  Ünvanı Padawan
  Jedi Şövalyesi
  Jedi Konseyi Üyesi
  Klon Orduları Generali
  Gezegeni Tatooine
  Türü İnsan
  Cinsiyeti Erkek
  Boyu 1.85 metre
  İlgili Kurumlar Jedi Konseyi
  Galaktik Cumhuriyet
  Canlandıranlar Jake Lloyd
  Hayden Christensen
  Anakin Skywalker, Yıldız Savaşları evreninde yer alan kurgusal bir karakterdir. Yıldız Savaşları hikâyesinin ana karakterlerinden biridir. İlk taslaklarda ismi "Annikin Starkiller" olarak geçmektedir.

  Anakin'in serinin ilk filmindeki çocukluk halini Jake Lloyd, ikinci ve üçüncü filmlerdeki halini ise Hayden Christensen canlandırmıştır. Altıncı filmin sonunda ise çok kısa bir süreliğine Sebastian Shaw karakteri oynamıştır.

  Sonradan çekilen üçlemede, yani I. II. ve III. bölümde Anakin'in Jedi ustası Obi-Wan Kenobi tarafından eğitilmesi, Jedi şövalyesi oluşu ve daha sonra Güç'ün kötü tarafına yönlenmesi anlatılmaktadır. Anakin, Padme Amidala'nın kocası, Luke Skywalker ve Leia Organa'nın babasıdır. Kendisi Grand Jedi Master Yoda'dan sonraki en büyük lightsaber kullanıcısıdır. Fakat Darth Vader olduktan sonra üzerindeki yaşam destek ünitesi ve zırh sebebiyle eskisi gibi lightsaber kullanamamıştır. Darth Vader, dövüşlerinde daha çok force kullanımına önem vermiş ve sık sık meditasyon yaparak force'un derinliklerine ulaşmaya çalışmıştır.

  Konu başlıkları
  1 Hikayedeki Rolü
  1.1 Bölüm I - Gizli Tehlike
  1.2 Bölüm II - Klonların Saldırısı
  1.3 Bölüm III - Sith'in İntikamı
  2 Kaynakça

  [değiştir] Hikayedeki Rolü[değiştir] Bölüm I - Gizli TehlikeAna madde: Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike
  Anakin, bir çöl gezegenin olan Tatooine'de annesi Shmi ile birlikte Watto'nun kölesidir. Babası yoktur. Güç'e denge getirmesi için doğmuştur. Anakin çok akıllı bir çocuktur ve teknik yetenekleri çok gelişmiştir. Daha 9 yaşındayken annesine yardım etsin diye protokol droidi C-3PO'yu yaratmıştır. Kraliçe Padme Amidala'nın gemisi imparatordan kaçarken hasar görür ve onu korumakla görevli olan Qui-Gon Jinn ve Padawan'ı Obi-Wan Kenobi Tatooine gezegenine inmek zorunda kalırlar. Ve burda Qui-Gon Jinn, Anakin ile tanışır. Anakin'in en büyük hayali yaptığı arabayla Pod yarışına katılmaktır. Bu yarışa Qui-Gon Jinn yardımıyla katılır. Anakin Skywalker, Güç ile bağlantılı insanüstü refleksleri sayesinde Pod yarışlarına katılabilen tek insandır.[1] Yarıştan önce Watto ile iddiaya giren Qui-Gon Jinn onu köle olmaktan kurtarır. Anakin’in kan testleri, rekor sayıda midi-kloryan barındırdığını göstermektedir. Bu, Usta Yoda'nın midi-kloryan seviyesinden bile fazladır. Qui-Gon Jinn ona güvendiği için onu Jedi Konseyi'ne götürür. Anakin'i bir Jedi yapmak için konseyden izin ister. Konsey izin vermez ve onu bir göreve gönderir. Görev sırasında Sith Lord'unun çırağı Darth Maul tarafından öldürülürür. Ölürken öğrencisi Obi-Wan Kenobi'den Anakin'i yetiştirmesini ister. Bunun üzerine Obi-Wan Kenobi konseyden Anakin'in yetiştirilmesi için izin ister. Çünkü ustası Qui-Gon Jinn, onun kehanetteki karanlık tarafı yenebilecek kişi olduğunu düşünmekteydi. Anakin Obi-Wan Kenobi'nin Padawan'ı olur.


  Anakin 9 yaşında iken
  Bölüm II - Klonların SaldırısıAna madde: Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı
  10 yıl sonra Anakin, Obi-Wan Kenobi'nin Padawan seviyedeki öğrencisidir. Kendilerine artık Naboo Senatörü ünvanını taşıyan eski kraliçe Amidala'yı koruma görevine veririlir. Aradan geçen zaman Anakin'i genç bir adama dönüşürken, Padme'ye karşı içinde büyüttüğü sevgi de her geçen gün artmaya devam etmiştir. Düzenlenen ikinci suikast girişimi sonrası can güvenliği için endişe edilen Senatör Amidala'ya Naboo'ya giderken eşlik etmesi istenir. Naboo'da kaldıkları sırada Anakin, Amidala'ya hislerini belli eder. Bunu yaparken fazlasıyla cesur, toy ama beceriksizdir. Bir süre sonra da aşkını açıkça itiraf eder. Padme de aslında benzer duygular beslemesine karşın farkında olan mantığını dinler, içinde bulundukları koşulda onun hislerine karşılık veremeyeceğini dile getirir. Zaten Anakin, Jedi Yemini etmiştir ve birine bağlanması ve aşık olması yasaktır.

  Aynı günlerde Anakin annesi ile ilgili kabuslar görmektedir. Padme'ye annesini kurtarmak için doğduğu gezegen Tatooine'e geri dönmesi gerektiğini söyler. Tatooine’de Anakin, annesinin Cliegg Lars adındaki bir çiftçi tarafından satın alınıp serbest bırakıldığını sonra da bu kişi ile evlendiğini öğrenir. Lars'ın çiftliğini ziyaret ettiğinde ise, annesinin Tusken Akıncıları tarafından saldırıya uğradığı ve bir aydır kayıp olduğu haberini alır. Anakin annesinin yerini bulduğunda ne yazık ki çok geç kalmıştır. Annesi kollarında öldüğünde büyük bir öfkeye kapılır ve Kum Adamları'nın kampını, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere, katleder. Annesi için yapılan küçük cenaze töreninin ardından Padme ile beraber ayrılıkçılar tarafından esir alınan Obi-Wan’ı kurtarmak için Geonosis'e doğru yola çıkarlar. Ancak bu girişim başarısızlıkla sonuçlanır ve yakalanırlar. İnfaz edilmek için Obi-Wan ile birlikte bir arenaya çıkartılmadan hemen önce Padme, Anakin'e aşkını itiraf eder. Obi-Wan ve Anakin Jedi güçlerini kullanarak arenadaki yaratıkları öldürmeyi başarırlar. Bunun üzerine Kont Dooku infazın tamamlanması için droidleri harekete geçirir. O sırada Usta Windu bir grup Jedi ile yardıma gelir. Anakin ve Obi-Wan Kont Dooku'yu takip ederler ve onunla dövüşürler. Anakin bir kolunu kaybeder. İkisini ölümden Yoda'nın gelişi kurtarır. Böylece Klon Savaşları başlar.

  Çatışma sonrası Anakin, Naboo'ya dönüş yolunda Padme Amidala'ya eşlik eder. Ve burada gizlice evlenirler.


  Anakin, Sith olduktan sonra. Bölüm III - Sith'in İntikamıAna madde: Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı
  Şansölye Palpatine, General Grievous tarafından kaçırılır. Anakin ve Obi-Wan bunun tuzak olduğunu hissettikleri halde ilerlemeye devam edeler ve Kont Dooku ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Obi-Wan'ı yaralayan Kont Dooku'yla Anakin mücadele eder ve Anakin rakibinin iki elini birden kesmeyi başarır. Jedi yoluna uymadığını kabul etse de Palpatine'nin sözleri ve ısrarı ile onu öldürür. Palpatine'i kurtarmış ancak Grievous bir kez daha kaçmıştır.

  Coruscant’a döndüklerinde Jedi Konseyi'nde Usta Windu ve beraberindekiler tarafından karşılanırlar. Burada Padmé de gözden uzak bir noktada Anakin'i bekler. Anakin uzun süredir uzayın dış halkalarında görevdedir. Özlemle sarılırlar. Padme'nin heyecanını hisseden Anakin hamile olduğu öğrenir. Gizli evlilikleri ve geldikleri nokta onları içinden çıkamayacakları bir hale getirmiştir. Padme'nin tüm kaygılarına karşın Anakin bu haberle fazlasıyla mutlu olur ve hayatının en mutlu anında başka bir şey için endişelenmek istemez.


  Darth Vader'in önderliğindeki 501. Lejyon Jedi Tapınağı'na saldırırken.Klon Savaşları sırasında sınırsız yetkiler kazanan Palpatine'nin artan yetkileri ve bunu bırakmaya gönüllü olmayan cüretkar tavırları Jedi Konseyi'ni rahatsız etmektedir. Jedi Konseyi'nin kendi üyelerini seçmesi prensibini hiçe sayan Palpatine, Anakin'i konseye temsilci sıfatıyla atar. Konsey, Anakin'in konseye girişini onaylar ancak ona Usta sıfatını vermeyi reddeder. Jedi tarihinde bir Padavan'ın konseye girdiği görülmemiş olmasına rağmen Anakin'de sınırsız gücü elde etme tutkusu ağır basmaktadır ve Usta sıfatı verilmeyişini hakaret sayarak bunu sorgular. Aslında gizliden gizliye konseyin Palpatine'e yakınlığı dolayısıyla kendisine güvenmediğini hissetmektedir. Palpatine'in onu gözeten ve güvenen tavrı, bağlı olduğu Jedi düzeninde bulamayan Anakin ona sempati duymaktadır. Oysa Jedi Konseyi ondan karşı casusluk yapmasını istemektedir ki, kayıtlara geçmeyecek bu görev Jedi düzeninin doğasına da uygun değildir. Anakin, Padme'nin doğum sırasında öldüğüne dair kabuslar görmekte ve annesini kaybettiği zaman yaşadığı sürece benzerliği dolayısıyla bu kabuslardan fazlasıyla rahatsız olmaktadır. Kafası karışmıştır ve Darth Sidious, onun zayıf noktasından çoktan haberdardır.

  Bir gün Palpatine ona Darth Plegueis’in hikâyesini anlatır. Plegueis, midi-kloryanlardan hayat enerjisi alarak, yaşam yaratabiliyor veya başkalarını ölümden kurtarabiliyordu. Annesinin öldüğünü gördüğü gibi Padme'nin ölümünüde rüyasında gören Anakin ise can kulağı ile onu dinliyordu. Anakin'in Jedi olmasını sağlayan parlamento başkanı Palpatine aslında Darth Sidious'dur. Anakin'in karanlık tarafa geçmesi için onu ikna etmeye çalışır ve ona Sith olduğunu söyler. Anakin hemen durumu Usta Windu'ya anlatır. Windu ona Jedi Tapınağı'ndan ayrılmama emri verir ancak Anakin buna uymaz. Karanlık tarafa geçer ve Palpatine'i, Usta Windu'nun elinden kurtararak Usta Windu'yu öldürür. Anakin artık karanlık tarafa geçerek Darth Sidious'un çırağı olan bir Sith olmuştur ve Darth Vader adını almıştır. Bundan sonraki ilk görevini gerçekleştirmek için tapınağa gider ve bütün Jedi öğrencilerini öldürür. Mustafar'da Padme'ye force grip yapar ve Obi-Wan ile dövüşür. Bu dövüş sonrasında ölümcül yaralar alır. Elinden dirseğine kadar olan kısmı ve iki bacağını kaybeder. Kalan vücudu ise lavlarda yanmıştır. Bu halde Darth Sidious tarafından bulunur. Yarı biyonik yarı mekanik bir biçime bürünür. Karısı Padme Amidala ise Polis Massa'da ikiz çocukları Leia ve Luke'u doğurur.Yoda ve geri kalan jediler çocukların yaşamasını sağlamak için Luke Skywalker ve Leia Skywalkker'i ayırmışlardır.Yoda Leia 'yı Padme'nin yakın arkadaşı senatör'e verirken Luke'uda Obi-Wan-Kenobi'ye teslim etmiştir.Obi-Wan-Kenobi Luke'u Tattoine 'e götürürken,Senatör ise Leia'yı kendi gezegeni Naboo'ya götürmüştür. Padme Amidala Anakin'in kötü tarafa geçtiğini öğrenince yaşama isteğini kaybeder ve ölür.
  Anakin Solo
  Yıldız Savaşları karakteri

  Anakin Solo
  Ünvanı Jedi Şövalyesi,
  Gezegeni Coruscant
  Türü İnsan
  Cinsiyeti Erkek
  Boyu 1.49 metre
  İlgili Kurumlar Jedi, Yeni Cumhuriyet, Anakin Solo
  Canlandıranlar
  Anakin Solo,Yıldız Savaşları evreninde kurgusal bir karakter.Han Solo ve Leia Organa'nın oğulları.Jaina ve Jacen'ın kardeşi.Luke Skywalker'in yeğeni.Adını dedesi Anakin Skywalker'dan almıştır.Dayısı gibi çok yetenekli bir pilot ve Güç kullanıcısıdır.

  Büyükbabasının ardından isimlendirilen Anakin Solo tüm hayatı boyunca Anakin Skywalker’ın mirasının gölgesiyle yaşadı. Hissettiği bu baskı onu Yeni Jedi Düzeni’nin en büyük şövalyelerinden biri olmaya itti. Ve belki de onun trajik ölümüne de bu sebep oldu.

  Anakin, Endor Savaşı’ndan yaklaşık 6 yıl ve ikiz kardeşleri Jaina ve Jacen’den de bir buçuk yıl sonra dünyaya geldi-tam da klon İmparator’un galaksiyi kasıp kavurduğu günlerde. Daha hayatının ilk aylarında önce Onderon’da Palpatine’in kendisi, daha sonra da Anoth’ta Carida elçisi Furgan tarafından tehdit edildi.

  Coruscant’ta çoğunlukla Threepio’nun bakımında büyüdü. Annesi Leia organa Solo Devlet Başkanı olarak sürekli meşguldü ve babası Han Solo’nun da Yeni Cumhuriyet adına pek çok göreve çıkması gerekiyordu. Jacen ve Jaina aralarındaki ikiz bağı sayesinde birbirlerine çok yakınken Anakin biraz daha sessiz, içine kapanık ve düşünceli bir çocuk olarak büyüdü. Okuma ve konuşmada hafif problemleri vardı, fakat tıpkı büyük babası gibi elektronik ve matematik alanlarında daha küçük yaşta harikalar yaratmaya başladı. Daha üç yaşındayken dadı droidlerini söküp tekrar birleştirebiliyordu.

  Anakin’in Güç’e olan bağlantısı içgüdüsel ve kardeşlerinden daha derin gibi gözüküyordu. Bu özelliklerini düşmanları da keşfetmişti. Palpatine ve Furgan ilk fakat son değildiler. Üç buçuk yaşındayken de kardeşleriyle birlikte Lord Hethrir tarafından kaçırıldı ve başka bir boyuttan gelen Waru adlı tuhaf bir varlığa kurban edilmek istendi, fakat ailesi ve dayısı Luke onu kurtardılar.

  4 yıl sonraki Corellia Sektörü Krizi, Anakin’in özel güçlerini biraz daha açığa çıkardı. Chewbacca’yla birlikte üç Solo kardeşi Drall gezegeninin yüzeyinin altındaki dev gezegensel repulsor bölmesini keşfettiler. Bunun ne olduğunu hiç birinin anlamamasına rağmen Anakin içgüdüsel olarak cihazın sırrını çözdü ve sadece dokunarak onu aktive etti. Corellia Sistemi’nin gizli mimarisi-Centerpoint İstasyonu ve beş gezegendeki tüm repulsor istasyonları dahil- kendisini Anakin’in varlığına ayarladı ve onun hareketlerine cevap verdi. O sırada yedibuçuk yaşında olan çocuk, bu sistemi kullanarak Centerpoint’in ateşlediği ve milyonlarca kişiyi yok edecek olan bir enerji dalgasını bloke etmeyi başardı.

  Yıllar geçtikçe Anakin çok çabuk olgunlaştı ve daha dışa dönük hale geldi. 11. yaşına geldiğinde dayısı Luke’un Yavin IV’teki Jedi Akademisi’nde resmen eğitim almaya başladı. Dokuz yaşında Tahiri adlı bir kız onun en yakın arkadaşı oldu. Anakin maceracı yanını da ortaya çıkarak izinsizce Woolamander Sarayı olarak bilinen eski tapınağa gitti ve burada dört bin yıl önce Exar Kun’un bir grup Massassi çocuğunun ruhlarını hapsetmiş olduğu mistik küreyi buldu. Anakin Güç’teki yeteneği sayesinde onları serbest bıraktı ve aynı zamanda burada yüz yıllardır bir tür kış uykusunda olan Jedi Ustası Ikrit’i de keşfetti. Ikrit Anakin’ine hocalık etmeye başladı.

  Dagobah’a yapılan bir seyahat sırasında Anakin yıllar önce Luke’un da girmiş olduğu karanlık taraf mağarasına girdi ve en büyük korkusu olan ileride büyükbabası Darth Vader gibi olma korkusuyla yüzleşti. Ve oradan kendinden daha emin ve güçlü bir jedi olarak çıktı. Kısa bir süre sonra da Darth Vader’ın Vjun’daki eski dinlenme yeri olan Bast Kalesi’ne gitti ve burada Obi-Wan Kenobi’nin kayıp ışın kılıcının bulunmasına yardım etti. Buradayken kalenin karanlık, kasvetli boşluğu Anakin’i çok etkiledi.

  Anakin vaktini jedi eğitiminin sürdüğü Yavin ile normal eğitiminin devam ettiği Coruscant’a gidip gelerek geçirdi. Nihayet Luke Skywalker onu Jedi Şövalyeliğine yükseltti ve onu ve Jacen’i kendi öğrencileri olarak aldı. Kyp Durron’un cesur ve aksiyona ağırlık veren tarzı Anakin’in ilgisini çekmişti ve bir süre onun özel grubuna katılmayı düşündü. Anakin’in anlayışına göre Güç bir aletti, ve mümkün olan her fırsatta kötülüğü yok etmek için kullanılmalıydı. Bu felsefesi onun daha pasifist bir anlayışı olan ağabeyi Jacen’la sık sık tartışmaya girmesine sebep oluyordu.

  Endor’dan 21 yıl sonra Yuuzhan Vong’lar Dış Halka gezegenlerinden Sernpidal’in ayının yörüngesini bozarak gezegene çakılmasına sebep oldular. Çarpışmadan hemen önce Chewbacca Anakin’i mültcilerle tıklım tıklım olan Falcon’un rampasına fırlattı fakat kendisi tırmanacak vakit bulamadı. Bir anlık duraksama herkesin ölümüne sebep olacağı için anakin gemiyi hızla yüzeyden uzaklaştırmak zorunda kaldı. Geride kalan Chewbacca öldü.

  Han Solo oğlunu çok seviyor olmasına rağmen en yakın dostunun ölümünden Anakin’i sorumlu tuttu. Aralarındaki soğukluğun gitmesi için aylar geçmesi gerekti. Bu sırada Anakin bir süre Dantooine’de kaldı ve Mara Jade ona burada Güç’e aşırı fazla güvenmemesi gerektiğini öğretti. Luke ve Mara’yla birlikte, söylentileri yayılan kayıp İmparatorluk süper silahlarını ararlarken de ufak çaplı bir düzenbaz olan Chalco isimli bir adam ile başına buyruk hareket eden Twi’lek jedi Daeshara’cor’dan alçakgönüllülüğün değerini öğrendi. Anakin ayrıca Vong’lara karşı Dantooine ve Ithor Savaşları’nda da yer aldı.

  Fondor Savaşı’ndan hemen önce Anakin güçlü Centerpoint İstasyonu’nu bir savunma silahı olarak tekrar aktive etmesi için Corellia Sistemi’ne çağrıldı. isteseydi kendisini dinleyen tarihi silahı kusursuz bir şekilde kullanıp Fondor’u tehdit eden Yuuzhan Vong filosunu silip süpürebilirdi, fakat Jacen böyle bir kitle imha yapmanın doğru olmayacağı konusunda Anakin’i ikna etti. Bunun üzerine büyük kuzenleri Thrackan Sal-Solo Anakin’in yerine ateş etti ve yanlışlıkla hem Vong filosunun yarısını, hem de Cumhuriyet’in müttefiği Hapan Filosu’nun neredeyse tamamamını yok etti. Üstelik bundan sonra da Centerpoint çalışmaz hale geldi. Anakin fiyasko için Jacen’ı suçlarken bir yandan da duraksadığı ve buna sebep olduğu için kendini de suçlu buldu.

  Yuuzhan Vong SavaşUstası Tsavong Lah’ın Yeni Cumhuriyet’ten tüm jediları kendilerine teslim etmesini talep etmesine rağmen Anakin halkın gözünde parlayan bir yıldız olarak kaldı. Çoğu kişi karizmatik genç adamın bir gün Luke Skywalker’ın rolünü üstleneceğini düşünüyordu. Anakin’in içinde bir parça da buna inanmaya başlamıştı.

  Kısa bir süre sonra Yavin IV’ün artık Yuuzhan Vong işbirlikçisi hain bir grup olan ‘Barış Tugayı’ından daha fazla korunamayacağı ortaya çıktı ve Anakin tek başına orada kalan genç jedi adaylarını kurtarmaya koştu. Tam zamanında gelip Talon Karrde takviyelerle gelinceye kadar Tugay’ı oyalamayı başardı, fakat Usta Ikrit çatışma sırasında öldü ve Tahiri de düşmanın eline geçti.

  Yavin IV’e gelen bir Vong filosu tarihi Büyük Tapınağı yok etti ve bölgeyi bir Biçimlendirici kolonisi haline getirdi.

  Biçimlendirici’ler Tahiri üzerinde deneyler yapmaya başladılar. Anakin arkadaşını kurtarmak için haksız yere gözden düşürülmüş bir Yuuzhan Vong savaşçısı olan Vua Rapuung’la işbirliği yaptı. Tahiri’yi kurtardılar ama Vua öldü. Fakat Anakin’in şimdiye kadar anlaşılamaz olan karmaşık Yuuzhan Vong kültür ve felsefesine yeni bir bakış açısı kazanmasını sağlamıştı.

  Tahiri, Vong Biçimlendirici’lerinin elinde çok acı çekmişti ve Anakin ona uygulanan beyin yıkama denemelerinin Tahiri’yi yoldan çıkartmasından endişeleniyordu. İki arkadaş Corran Horn’la birlikte Yag’Dhul’da Nom Anor’un sızdığı ve bir Vong gücünü de peşinden getirttiği uzay istasyonunda savaştılar ve sessiz bir anda ilk defa öpüşerek sadece arkadaştan daha fazlası olmaya karar verdiler.

  Yuuzhan Vong istilasının başlamasının üzerinden neredeyse iki yıl geçmişti. Anakin iki kardeşi ve bir grup genç jedi’yla birlikte düşman kontrolü altındaki Myrkr yörüngesindeki dev bir Vong koloni gemisine çok tehlikeli bir görev için sızdılar. Amaçları Vong Biçimlendiricileri tarafından çoğaltılan voxyn adlı Jedi avcısı hayvanların kaynağını ve klonlama tesislerini yok etmekti. Fakat düşman bundan haberdar olmuştu ve Tsavong Lah, Nom Anor ve Vergere yönetimindeki bir kuvveti genç jediları yakalamak ya da öldürmek için oraya göndermişti. Anakin kendisini Güç’e tamamen açarak tutkuyla, fakat nefret ve öfkeye yer vermeden dövüştü. Ve sonunda kendisini son voxyn genetik materyallerini yok edebilmek için feda etti. Anakin’in ölümü Han ve Leia’yı bunalımın eşiğine getirdi, Jacen’i jediların yolunu tekrar sorgulamaya başlamasına sebep oldu ve kız kardeşi Jaina’nın da geçici olarak karanlık tarafın pençesine düşmesine yol açtı.
  Konu Benjamin Kirby Tennyson tarafından (02-16-2011 Saat 20:06 PM ) değiştirilmiştir. 4. #4
  ArtizZz Kenobi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Dec 2010
  Mekanım
  Tatooine
  Mesajlar
  946
  Üye Puanı
  2394

  Standart

  Kusura bakma ama direkman copy-paste yapmışsın ve hala başlıkların yanında [değiştir] yazıyor bari başlıkları düzenleyip renklendirseydin. 5. #5
  I Amasra I Night_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mesajlar
  5.059
  Üye Puanı
  7150

  Standart

  Alıntı ArtizZz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kusura bakma ama direkman copy-paste yapmışsın ve hala başlıkların yanında [değiştir] yazıyor bari başlıkları düzenleyip renklendirseydin.

  katılıyorum bir düzen saglasan daha iyi olurdu .. resim fln  Mazlumun Zalimden Öç Alacağı Gün, Zalimin Mazluma Zulmettiği Günden Daha Çetindir.

  Hz.Ali [R.a] ...


 6. #6
  Benjamin Kirby Tennyson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mekanım
  Cennet Olsun
  Mesajlar
  3.391
  Üye Puanı
  3665

  Standart karakterler (b-c-d)

  Bail OrganaVikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  Yıldız Savaşları karakteri
  Dosya:Bailorgana1.jpg
  Bail Organa
  Ünvanı Senatör
  Gezegeni Alderaan
  Türü İnsan
  Cinsiyeti Erkek
  Boyu metre
  İlgili Kurumlar Cumhuriyet Senatosu, Galaktik Cumhuriyet, Asi Birliği
  Canlandıranlar Jimmy Smits (Bölüm I-II-III)
  Senatör Bail Organa Alderaan’ın Birinci Başkanı ve genel valisi, Klon Savaşları’nın bir kahramanı ve Alderaan Kraliyet Ailesi’nin başı idi.Yüce Başkan Palpatine’in de saygı duyduğu bir senatör ve yetenekli bir politikacıydı.

  Sadık Komite’nin bir üyesi olan Bail Organa, Ayrılıkçı krizi sırasında Cumhuriyet’in geleceği için çok endişelendi.Ayrılıkçıların galaksiyi savaşın eşiğine itmeye devam etmesi durumunda şiddetli önlemelere gerek duyulacağını fark etti. Senatonun yeni fark edilen Kamino klon ordusunun mülkiyetini alması gerektiğini fark ettiğinde bunun politik olarak imkânsız olduğunu biliyordu. Beklemekle yetindi ve onun önerisiyle olmamasına rağmen, cumhuriyeti bu korkunç tehditten kurtarmak için Palpatine’in acil durum yetkilerini almasını istedi.

  Savaş yılları boyunca Cumhuriyet’in geçirdiği dönüşümü dehşete düşerek izledi. Senato, kendi isteği ile güvenliği arttırmak adına daha çok idari yetkiyi Yüce Başkan Palpatine’e verdi. Bu tip faaliyetleri eleştirmek vatan haini olarak damgalanamzına sebep olabilirdi, bu yüzden Bail kaygılarını dikkatlice sakladı. Sadece aynı fikirleri paylaştıkları senatörlere düşüncelerini aktardı.

  Klon Savaşları sırasında general Obi-Wan Kenobi ile arkadaş oldu ve saygı duyulan bu jedi şövalyesi bu korkunç savaş sırasında ona hizmet etti. Kenobi’nin öğrencisi Anakin Skywalker karanlık tarafa yenildiğinde Kenobi, Skywalker’ın eşi Padme Amidala’yı saklanması için Organa’ya gönderdi. Amidala ikiz çocuklarından birini Alderaan saray halkı arasında sakladı ve bu çocuk, Leia Organa, kraliyet ailesince kabul edildi.

  Leia, Bail’in izini takip etti ve İmparatorluk Senatosu’nun en genç üyesi oldu. Leia diplomatik dokunulmazlığını kullanarak asilere kaynak ve bilgi sağlamak suretiyle İttifak’ı desteklemeye karar verdi. Organalar hep birlikte, İmparator’un en büyük silahı ölüm Yıldızı hakkında çok önemli teknik bilgileri ortaya çıkardılar.

  Bail, Obi-Wan Kenobi’yi bulmak ve Ölüm Yıldızına karşı yapılacak mücadelede yardımcı olması için İttifak’a katmak üzere Leia’yı görevlendirdi. Leia başarısız oldu, ama görevi sonunda Luke Skywalker tarafından devralındı. Bail Organa, Alderaan Ölüm Yıldızı tarafından yok edildiğinde öldü.
  devamı gelecek 7. #7
  I Amasra I Night_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mesajlar
  5.059
  Üye Puanı
  7150

  Standart

  Bu ne  Mazlumun Zalimden Öç Alacağı Gün, Zalimin Mazluma Zulmettiği Günden Daha Çetindir.

  Hz.Ali [R.a] ...


 8. #8
  Benjamin Kirby Tennyson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mekanım
  Cennet Olsun
  Mesajlar
  3.391
  Üye Puanı
  3665

  Standart

  merak etmeyin hepsini bir araya getirip güncelliyeceğim 9. #9
  ArtizZz Kenobi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Dec 2010
  Mekanım
  Tatooine
  Mesajlar
  946
  Üye Puanı
  2394

  Standart

  Kafayı sıyırdı galiba 10. #10
  I Amasra I Night_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt
  Feb 2011
  Mesajlar
  5.059
  Üye Puanı
  7150

  Standart

  Güç Sende Degil Artık .. Galiba xD  Mazlumun Zalimden Öç Alacağı Gün, Zalimin Mazluma Zulmettiği Günden Daha Çetindir.

  Hz.Ali [R.a] ...


+ Konu Cevaplama Paneli

Popüler Aramalar:

toys star wars asiler ışın kılıcı iki taraflı dönen ışın kılıcı

skywalker yol arkadasi kiz jacen resim

Konu Etiketleri

Bu Konuyu Alttaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz!

Bu Konuyu Alttaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz!

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
çorlu emlak

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0