Sürüm Adı: L.A.Noire.XBOX360-ProCiSiON

Part Sayısı/Boyut: [ 57 Part ( 400 MB / 3 DVD ) ]BU ŞEHİR ÖLDÜRÜYOR BENİ, BEN HER ŞEYİ, HER ŞEYİ, HER ŞEYİ İSTİYORUM

Neredeyse üzerinde gezindiğim asfalt kadar karanlık bulutlardan parçalanarak yağıyor yağmur bu aşağılık şehrin yozlaşmış ışıklarına. Adımlarım umursamıyor, durup hissetmiyorlar ayaklarının altından akan şehri. Bir yere gitmeleri gerektiğini biliyorlar ve bu gece oraya gitmekten başka hiçbir şeye niyetli değiller. Biri var çünkü ıslak bej trençkotumun acemice sardığı tüm bedenimin dolu bir silah ve temiz bir şehirden daha çok istediği. Tüm korkularım, tüm hayallerim ve tüm arzularımın ortasında duran biri. Jeanette.
Kırmızı, mavi ve beyaz ışıklı bir caddeden neredeyse hiçbir ışığın bulunmadığı bir sokağa doğru sapıyorum, adımlarım sık ve telaşlı. Yağmurun söndürecek kadar ıslattığı sigaramı fırlatıp atıyorum parlak sokak ışıkları hurda binaların ardında görünmez hale geldiğinde. Tamamen karanlıktayım şimdi. Duruyorum, burası olması gerektiğini biliyorum, hissediyorum. Bir sigara daha çıkartıyorum cebimden, kuru dudaklarıma yerleştiriyorum. Lanet olası bir çakmak gerek sadece şimdi, bir ateş.

Bunu düşündüğüm an karşımda bir çakmak yanıyor. Önce kendi ağızlıklı sigarasını yakıyor çakmağı tutan zarif el, yanan sigara ise dünyada gördüğüm en güzel kadını aydınlatıyor. Simsiyah, dar kesim bir elbisenin üzerine seçilerek giyinilmiş beyaz bir kürk oturtmuş kadın, zarif çizmeleri ve eldivenleriyle asil ve tehlikeli gözüküyor fani bedenime. Bana doğru ilerliyor kadın, “İyi ki geldiniz dedektif” diyor, ben ise ne diyeceğimi bilemiyorum. Kadın sigarayı ağzından çekiyor ve ağızlığı ters çeviriyor, o an anlıyorum, hatamı, yanlışımı ve her şeyin yokuş aşağı gitmeye başladığı anı. Ağızlığın ters tarafı bir bıçağı ortaya çıkartıp trençkotumun altından etimi buluyor. Jeanette'e uzanmaya çalışıyorum, o ise sadece gülümsüyor. Her şey kararmadan hepsini anlıyor ıslak vücudum. İhanete uğradım. Ölüyorum.

Yukarıda okuduklarınız şimdi hakkında bunca şey okuyacağınız L.A. Noire'dan bir kesit değil, hatta L.A. Noire'da noir filmlerinin unsurlarından biri olan femme fatale'ların yer alıp almayacağına dair bir bilgi dahi yok elimizde. Ama yine de o yukarıda okuduğunuz şeyler, yani yağmurla kararan arka sokaklar, entrikalar, yasak aşklar ve tabii ki bej trençkotlar L.A. Noire'ın anlatmak istediği her şeyin tam da temelinde olacaklar. L.A. Noire bizi 1947'nin Los Angeles'ına götürecek, otobanların henüz dünyanın bu en karmaşık şehrini biraz daha basitleştirmediği, İkinci Dünya Savaşı'nın etkilerinin hala son bulmadığı, Büyük Buhran'ın ise hala yer yer anımsandığı ve devamlı büyüme sancılarının yaşandığı Los Angeles'a. Bunların tam ortasında bir polis olacak, Cole Phelps; ve onun da tam kalbinde biz olacağız. The Getaway'in yapımcısı Grand Theft Auto, Bully ve Manhunt'ın yapımcılarıyla birleştiğinde ortaya çıkacak her şeyi tecrübe etmek için can atan ve eğer bu iki ekip vadettiklerinden birkaçını dahi yapabilirse bu tecrübeyi asla unutmayacağını bilen biz. Yani siz. Los Angeles'ın en karanlık hikayesine hoş geldiniz.

KAYIP OYUNLAR

L.A. Noire “o” oyunlardan biriydi benim gözümde. Hırslı ve güçlü bir proje olarak duyurulan, bir fragman veya bir haber ile kendinden söz ettiren fakat kendisinden yıllar boyu hiçbir şey duyulmayan oyunlardan biri. Bu oyunlar tarih boyunca hep iki farklı yöne ayrılmışlardı, birincisi Conviction yoluydu, bir oyun duyurulur, birkaç özelliği ile dikkat çeker ve bizi onun hakkında konuşturur, ardından yıllar boyu kayıplara karışır ve bambaşka bir şey olarak karşımıza çıkardı. İkinci yol ise Duke Nukem yoluydu, bu yoldaki oyunlar ise yıllar boyu suskun kalır ve sessizliklerini sadece artık böyle bir projenin var olmadığı yönündeki haberlerle bozarlardı. L.A. Noire bu yüzden merakla takip ettiğim bir oyun kategorisindeydi benim için, çünkü düşünsenize, arkasındaki firma etkileyici, arka plan zaten baştan çıkarıcılığıyla ünlü, bir de üstüne etkileyici bir fragman koyun, daha ne isteyebilirdim ki? Sessizliği bile yıldırmamıştı beni. L.A. Noire hakkında illa bir şeylerin bir gün su yüzüne çıkacağından emindim. Ve, sevgili okuyucu, dirayet ettim, bekledim, gün saydım, şafak bekledim. Aylara dönüşen haftalar, yıllara dönüşen ayların ardından ise... Eh, bundan sonra ne geldiğini biliyorsun. Şu an ellerinde tuttuğun L.A. Noire'ın ön incelemesi sonuçta. O zaman bu noktada sormamız gereken soru şu; L.A. Noire hangi yöne gidecek bir oyun?
Büyük bir yöne. Evet, aynen öyle, “iyi” veya “kötü” veya “meh” değil, “büyük”. Koskocaman hem de. L.A. Noire birçok şeyi amaçlayan bir proje ama hepsinin kökeninde “büyük” olmak yatıyor. Sadece hikayesine baksanıza. Oyunun bitmiş senaryosu, yapımcıların dediğine göre şu an 2000 sayfanın üzerinde, evet, 2000 dedim, kelime değil, 2000 satır da değil, 2000 sayfa. Eğer kıyas yapmak istiyorsanız şöyle bir örnek verebilirim, ortalama bir iki saatlik film senaryosu 120 sayfa tutar, bu da L.A. Noire'ı neredeyse ormanda 20 film gücüne sahip bir oyun yapıyor. Etkilenmediniz mi? Peki ya arkasındaki isimlerden alacağınız izlenimin aksine bu senaryonun tamamen bir diyalog sistemi içerisinde vuku bulduğunu söylesem? Evet, L.A. Noire tam teşekkürlü bir diyalog sistemiyle karşımıza gelecek. Bu şaşırtıcı değil, zira ana karakterimiz, onun mesleği ve mesleğinin gerektirdiklerini düşünürsek bir diyalog sistemi en az oyunda var olan ipucu toplama sistemi kadar yerinde ve gerekli.

KARANLIK ŞEHRİN KARANLIK POLİSLERİ

Cole Phelps'le tanışın. Amerika Birleşik Devletleri'nin başına gelmiş en iyi ve en kötü şeylerden biri olan İkinci Dünya Savaşı'ndan omzunda taşıyamayacağını yeni yeni fark ettiği bir yükle dönmüş olan bir asker eskisi Cole Phelps, bir şeyler görmüş, bir şeyler yaşamış çarpıştığı cephede ve yaşadığı her neyse kırık bir adam yaratmış ondan. Pişman bir adam Phelps, ve her pişman, kırık ve yaralı adam gibi kaderini Meleklerin Şehrinde aramaya karar vermiş, tam da bizim hikayeye girdiğimiz noktada, yani onun polisliğe başladığı nokta. Oyun, yönetmen Brendan McNamara'nın söylediğine göre tamamen Phelps'in başına gelen kişisel bir şey üzerine dönecek, yani bu büyük bir davayı temel alan polis ana karakterli oyunlardan biri olmayacak asla, aynı bir GTA gibi, aynı bir film noir gibi L.A. Noire'da Phelps'in ve sadece Phelps'in hikayesini anlatacak.


Peki bu Phelps oyun boyunca hiç polis işi yapmayacak demek mi? Hayır, aksine biz oyun boyunca Phelps'in polisliği boyunca karşısına çıkan şeylerle baş edişini izleyeceğiz, yozlaşmış 1940'lar polislerine karşı olan davranışları, Ahlak Masası'ndan başlayıp Cinayet Masası'na doğru yükselişi ve bu yükseliş sırasında çözeceğimiz davalarda karşılaşacakları, yani kısacası 1947'de Los Angeles'ta polis olan birinin başına gelebilecek ne varsa hepsi Phelps'in -ve dolayısıyla bizim- hayatımızın bir parçası olacak. Bunlar herhangi bir oyunda görebileceğimiz gelip geçen olaylar ve maceralar olmayacak, McNamara'nın sözüne inanırsak, oyunda Phelps'in yaşadığı her şey Phelps'i bu tür tecrübelerin gerçekleriyle karşılaşan gerçek insanlara yaptığı gibi değiştirecek, yani L.A. Noire Phelps ve bizim için tam bir yolculuk olacak, başlangıcı, düğümlenişi ve sonuyla.

HER ŞEY BİTER

L.A. Noire, öyle gözüküyor ki her birimiz için bir tecrübe olan oyunlardan biri olacak. Bu ay onlardan birini ağırladık bu derginin inceleme sayfalarında, çok sevdik, bu tür oyunları hep çok seviyoruz zaten. 2008'in en iyi oyunları listesinde 1. sırada GTA IV, 2. sırada Fable II'yi seçmemizin sebebi de buydu ve şimdi L.A. Noire'ın bizi bu kadar heyecanlandırmasının sebebi de bu. Bize öyle geliyor ki L.A. Noire bittiğinde bize “Nasıldı” dedirttirecek bir oyun olacak, “Nasıldı?” diyecek örneğin Faruk Tuğbek'e, Tuğbek “Ben hiç yalan yakalayamadım ya, o kadına nasıl inanmıştım tanımıyorum diyince” diye cevap verecek, Faruk o sırada pis pis sırıtıp “Valla ben direk bağırdım kadına, çabuk açıldı” diyerek anlatmaya başlayacak kendi tecrübesini. Hazır olun, hem Phelps, hem de siz hayatınızın tecrübelerinden birine bakıyor olabilirsiniz.
Görmek İçin Tıklayınız ! [ Gamespot ]

İndir:

400 MB'lık Linkler ( 6 Alternatif / 57 Part - 3 DVD ) Görmek İçin Tık!
DuckLoad Bağlantıları ( Tek Link ! ) Görmek İçin Tık!

Rar Şifresi :

Rar Şifresi | Görmek İçin Tıkla !